Prezenty do zamówień

Blog

Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta?

13.12.2018

Dla dzieci, które przyszły właśnie na świat najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości rodziców. Wszystko jest dla nich nowe, więc pomóżmy im łagodnie odkrywać otoczenie, zwłaszcza w pierwszych dniach życia. Zebraliśmy poniżej parę porad na temat jak urządzić pokoik dla niemowlaka, by ułatwić Wam, przyszłym lub już obecnym rodzicom wybór najważniejszych rzecz.

Pokoik dla niemowlaka

Data porodu nie jest często wiążąca i Wasz Maluszek może przyjść świat dużo wcześniej niż wszyscy planowali. Warto być przygotowanym na taką ewentualność i skompletować całą wyprawkę najpóźniej do 7 mc, nie zaś czekać  na rozwiązania.

W pokoiku dla niemowlaka powinniśmy zadbać o komfort wszystkich członków rodziny. Tak naprawdę dziecko przebywa w nim same, głównie, kiedy odkładamy je śpiące do łóżeczka.

Pomysłów na aranżację czy to kąciak czy całego pokoju jest sporo – sprawdź aranżację innych rodziców z łóżeczkami Woodies

 

Podstawowa wyprawka dla niemowlak – Te rzeczy musisz mieć:

 

1) lampka dająca delikatne światło

2) wygodny fotel do karmienia

3) bezpieczne, atestowane łóżeczko z materacem – białe, wpasuje się w każdą przestrzeń

 

Rodzice doskonale wiedzą, ile przybywa im obowiązków w związku z pojawieniem się nowego członka rodziny. Ważne, by się do nich dobrze przygotować, na tyle, ile to możliwe. Nieodzowny tym przypadku będzie prawidłowy układ mebli w pokoju. Maluszek jest w zasięgu wzroku, na wysokości łóżka rodziców. Jednocześnie przyzwyczaja się do zasypiania w oddzielnym łóżeczku oraz do szczebelków.  W przeciwieństwie do kosza Mojżesza widzi świat oraz rodziców.

 

Popularna wyprawka dla noworodka – najczęściej wybierane meble:

 

  1. Dla komfortu rodziców mini łóżeczko dla niemowląt. Maluszek jest w zasięgu wzroku, na wysokości łóżka rodziców. Jednocześnie przyzwyczaja się do zasypiania w oddzielnym łóżeczku oraz do szczebelków. W przeciwieństwie do kosza Mojżesza widzi świat oraz rodziców.
  2. Łóżeczko z atestem, by i rodzice mogli spać spokojnie  Sprawdź sprzedawcę oraz produkt przed zakupem. Najpopularniejszy rozmiar łóżeczka to  łóżeczko niemowlęce 120×60.
  3. Pojemna szuflada do łóżeczka niemowlęcego 
  4. Przewijak nakładany lub  komoda z przewijakiem

 

Sprawdź wyprawkę dla niemowlak do 500 zł >>

Pokoik dla niemowlaka

Pamiętajmy o ergonomii, starajmy się mieć wszystko pod ręką. Przewijając dziecko, miejmy w zasięgu pieluchy i inne niezbędne akcesoria. Świetnie sprawdzi się w tej sytuacji wolnostojący przewijak z półkami.
Przewijak dla niemowląt możemy ustawić blisko łóżeczka dziecięcego tak, by w nocy móc odłożyć maluszka, bez zbędnej konieczności przemieszczania się po całej sypialni. Możemy też ulokować go przy komodzie, co zapewni łatwy i wygodny dostęp do czystych ubrań maluszka.

Łóżeczko dziecięce powinniśmy ustawić tak, by mieć do niego swobodny dostęp. Możemy powiesić nad nim mobil, pamiętajmy jednak, by nie wisiał tuż nad głową maluszka. Dziecko z czasem zacznie się przemieszczać, dlatego też zaleca się powieszenie go mniej więcej pośrodku długości materaca.

Nie zapominajmy o sobie! Zorganizujmy obok łóżeczka niemowlęcego miejsce na wygodny fotel, by mama mogła swobodnie karmić. Dodatkowo wstawmy blisko mały stolik na postawienie szklanki z wodą, telefonu czy innego drobiazgu. Z pewnością nocna lampka również się przyda, zwłaszcza podczas nocnego przewijania. W pokoiku dla niemowlaka świetnie sprawdzą się też wszelkie organizery, pojemniki oraz kosze na dziecięce produkty takie jak pieluszki, chusteczki, waciki czy też kosmetyki.

W pokoiku dziecięcym warto z czasem rozłożyć na podłodze matę. Gdy maleństwo już trochę podrośnie, chętnie będzie się na niej przemieszczało. Warto również zadbać o kontrastujące dodatki, najlepiej czarno-białe takie jak plakaty, ozdobne poduszki, kocyk.
Pamiętajmy, że najważniejsza dla dziecka jest czuła opieka rodziców, a wystrój pokoju, meble i inne dodatki mają nam tylko pomóc w opiece nad maleństwem.

Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 1Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 2Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 3

Poniżej przedstawione zostały 3 propozycje rozstawu mebli w pokoiku przeznaczonym dla niemowlęcia oraz alternatywne rozwiązania takie jak salon czy sypialnia rodziców.

W przypadku gdy dysponujemy większą ilością miejsca, najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie przewijaka wraz z komodą w jednej linii lub w ich bliskim sąsiedztwie.

Pamiętajmy, że najważniejsze, byśmy to my czuli się w pokoju jak najlepiej. Nie zapominajmy o tym, że wnętrze, w którym przebywamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 4Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 5Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 6

Mini łóżeczko niemowlęce w salonie

Wielu rodziców, zwłaszcza świeżo upieczonych stresuje się, zostawiając maleństwo samo w pokoju. Martwią się, czy spokojnie śpi lub, czy usłyszą z salonu, jak dziecko płacze. Zbawiennym rozwiązanie może okazać się mini łóżeczko niemowlęce. Zajmuje ono mało miejsca, więc z pewnością zmieści się w większości salonów. Jego niewielkie rozmiary oraz lekkość konstrukcji pozwalają łatwo przenieść je w inne miejsce. Możemy spokojnie odpoczywać na sofie, czy gotować obiad, mając pod okiem maleństwo. W odróżnieniu od koszy Mojżesza nie jest całkowicie zabudowane dookoła, więc dziecko odczuwa bodźce z każdej strony. Co więcej, nie musimy ciągle zaglądać do dziecka od góry, bo widzimy je między bocznymi szczebelkami. Mini łóżeczko w salonie jest dobrą alternatywą dla łóżeczek turystycznych, które niejednokrotnie częściej używamy w domach jako dodatkowe łóżeczko dzienne, niż na wyjazdach.

Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 7Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 8Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 9

Łóżeczko dziecięce w sypialni rodziców

Bardzo często rodzice pragną, by niemowlę spało z nimi w sypialni. Decydują się na to z wielu powodów takich jak poczucie bliskości, chęć szybkiego reagowania na dziecięcy płacz. W małych sypialniach po wstawieniu dodatkowego łóżeczka z reguły nie mamy już miejsca na fotel do karmienia. Wtedy zazwyczaj karmimy dziecko w łóżku. Warto zadbać o prawidłowe oparcie dla pleców. Korzystajmy z zagłówka lub zaopatrzmy się w dodatkowe poduszki, opierając się o ścianę. Jest to już zagospodarowana przestrzeń więc co w takiej sytuacji z przewijakiem lub komodą na ubranka? Oba problemy są do rozwiązania bez konieczności zagracania sypialni. Wystarczy zaopatrzyć łóżeczko niemowlęce w nastawny przewijak oraz szufladę. Atestowane przewijaki nastawne są wygodne i bezpieczne a maluszek spokojnie się na nim zmieści przez wiele miesięcy.
Wszelkie kosmetyki potrzebne do pielęgnacji niemowlaka możemy pomieścić w organizerze wiszącym na jednym z boków łóżeczka. Natomiast ubranka i dodatkowe pieluszki muślinowe, pomieścimy w szufladzie pod łóżeczkiem. Nie musimy szukać miejsca we własnej szafie garderobianej, gdzie każda półka jest cenna. Warto zwrócić uwagę, by taka szuflada miała w standardzie przykrycie chroniące zawartość przed zakurzeniem.

___

Tekst opracowany przez Panią architekt, Kamile Snelę z wnetrzadladzici.pl

Instagram

Facebook

Polecane wpisy:

Wyprawka do 500 zł  >> sprawdź

Wyprawka do 1100 zł >> sprawdź

Wyprawka dla noworodka – te rzeczy musisz mieć przed porodem >> zapoznaj się

Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 10Jak urządzić pokoik dla niemowlaka – porady eksperta? - 11

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!