Prezenty do zamówień

Blog

Jesteś w 6 miesiącu ciąży? Sprawdź, co powinnaś mieć już zorganizowane!

16.04.2020

Szósty miesiąc to czas, który kończy drugi trymestr ciąży. Kobieta pomału wchodzi w ostatni trymestr, a dziecko rozwija się coraz szybciej. Do porodu zostaje jeszcze kilka miesięcy, jednak musimy mieć świadomość, że Maluch może zrobić nam niespodziankę i pojawić się znacznie wcześniej niż nam się wydaje. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie już na kilka miesięcy przed planowanym rozwiązaniem, które uchroni nas przed niepotrzebnym stresem w przypadku przedterminowego porodu.

Sprawdźcie, jakie zmiany następują w rozwoju dziecka w 6 miesiącu ciąży oraz co należy przygotować, aby być gotowym na wcześniejsze pojawienie się dziecka na świecie.

 

 

Szósty miesiąc ciąży – jakie zmiany następują w rozwoju dziecka i w organizmie kobiety?

Szósty miesiąc ciąży przypada na 23 tydzień i trwa do około 27 tygodnia ciąży. Jest to więc ostatni etap drugiego trymestru. W tym czasie Wasze brzuchy są już prawdopodobnie na tyle duże, iż da się zauważyć gołym okiem, że spodziewacie się Maluszka, jednak nie jest to reguła i wielkość brzucha każdej kobiety w ciąży może być w tym czasie inna.

W 6 miesiącu ciąży dziecko rozwija się bardzo szybko i intensywnie. Jedną z kluczowych zmian jest rozwój płuc, który ma w tym okresie miejsce. Płuca bowiem przygotowują się do oddychania. Dziecko nabiera też w brzuchu Matki wielu nowych umiejętności, takich jak na przykład umiejętność chwytania czy reagowania na zmianę natężenia światła. Twarz dziecka jest już niemal całkowicie wykształcona. Zaczyna ono także wodzić wzrokiem i reagować na coraz więcej bodźców. Prawdopodobnie to właśnie od tego czasu zaczniecie odczuwać najbardziej intensywne ruchy dziecka.

Wiele zmian następuje także w organizmie kobiety. Zaczynają pojawiać się dolegliwości, które niekoniecznie występowały we wcześniejszych miesiącach. Może Wam doskwierać zgaga, niestrawność czy bóle głowy. Musimy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku wielkości brzucha, nie jest to reguła i każda kobieta może odczuwać zupełnie inne dolegliwości.

Pojawić się mogą także problemy ze snem oraz wahania nastroju. Nic dziwnego! Ciąża to piękny czas, a pojawienie się Maluszka na świecie powoduje wiele emocji. Pojawia się euforia i szczęście, ale może pojawić się także stres czy dyskomfort, które są jak najbardziej normalne.

W dalszej części wpisu dowiecie się, co zrobić, aby w oczekiwaniu na Maluszka tego stresu było jak najmniej.

 

Wyprawka dla noworodka – co należy skompletować w szóstym miesiącu ciąży?

Chociaż może nam się wydawać, że w szóstym miesiącu ciąży mamy jeszcze bardzo dużo czasu na skompletowanie odpowiedniej wyprawki dla noworodka, to rzeczywistość pokazuje, że może być zupełnie inaczej. Według badań tylko około 5% dzieci rodzi się w dokładnie wyliczonym terminie. Pozostałe więc rodzą się po lub przed zapowiedzianym terminem. Maluszek może pojawić się nawet w 7 miesiącu ciąży więc warto być przygotowanym na taką ewentualność, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu.

W szóstym miesiącu ciąży dobrze jest więc przygotować pokoik dla niemowlaka, a także wyprawkę. Najważniejszym elementem wyprawki dla noworodka bez wątpienia jest łóżeczko niemowlęce. To tutaj Maluszek będzie spędzać najwięcej czasu. Pod koniec drugiego trymestru powinniśmy więc mieć już wybrane łóżeczko dziecięce i niemowlęce oraz przygotowany kącik czy pokoik dziecięcy i niemowlęcy.  Nie wstrzymujmy się zbyt długo z zamówieniem wymarzonego modelu, gdyż może się zdarzyć sytuacja, że się on wyprzeda, a na jego kolejne partie w sklepie dla dzieci będziemy musieli poczekać kilka tygodni. Jeżeli więc jesteśmy zdecydowani, to zamówmy łóżeczko czy inne meble dla dzieci wcześniej.

Wiele cennych porad na temat wyboru idealnego, drewnianego łóżeczka dziecięcego znajdziecie tutaj. We wpisie doradzamy, na co zwracać uwagę wybierając łóżeczko dziecięce oraz jakie wymogi bezpieczeństwa powinno ono spełniać.

Jednak nie tylko łóżeczko niemowlęce jest ważne. W szóstym miesiącu ciąży powinniśmy już pomyśleć także o pozostałych elementach wyprawki, które okażą się niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Mowa tu o przewijaku, odpowiednim materacu oraz tekstyliach do zadań specjalnych, takich jak poduszka klin, ułatwiająca oddychanie czy prześcieradła i ochraniacze na materac. Pełną listę rzeczy niezbędnych w wyprawce dla noworodka znajdziecie tutaj.

Dla osób, które chciałyby skompletować w pełni bezpieczną i funkcjonalną wyprawkę mamy dobrą wiadomość. W naszym sklepie internetowym woodies.pl macie możliwość skompletowania wyprawki dla noworodka jednym kliknięciem, wybierając jeden z naszych zestawów rabatowych.

Jeżeli jednak urządzanie pokoju dziecięcego planujecie dopiero po porodzie i zależy Wam na tym, aby przez pierwsze miesiące mieć Maluszka jak najbliżej, to idealnym rozwiązaniem będą mini łóżeczka, które można dostawić w nocy do łóżka rodziców, a w dzień przenieść do salonu, aby dziecko nauczyło się zasypiać w dźwiękach otoczenia. Zakup mini łóżeczka da Wam więcej czasu na przemyślenie decyzji odnośnie większego łóżeczka dziecięcego czy przygotowania pokoju niemowlęcego. Jeżeli nie wiecie, jak urządzić pokoik dla noworodka, to odsyłamy Was do naszego wpisu, gdzie znajdziecie porady eksperta w tym temacie.

W szóstym miesiącu ciąży warto pomyśleć także nad kompletowaniem wyprawki do szpitala. W ferworze wielu planów nie możemy bowiem zapominać o samym porodzie. Sprawdźcie, jak spakować odpowiednią torbę z wyprawką dla noworodka i mamy do szpitala, aby zaoszczędzić sobie stresu i być przygotowanym na sytuacje awaryjne.

 

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!