Prezenty do zamówień

Blog

Wyposażenie łóżeczka niemowlęcego – czego unikać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

23.02.2023

Kiedy przygotowujemy się na narodziny dziecka, jednym z najważniejszych zakupów jest łóżeczko niemowlęce. Wybór odpowiedniego łóżeczka jest bardzo ważny, ponieważ nasze dziecko będzie spędzać w nim większość czasu w ciągu pierwszych miesięcy życia. Należy zadbać, aby wyposażenie łóżeczka było bezpieczne i odpowiednie dla naszego maluszka. W tym artykule omówimy, jakie elementy powinny znaleźć się w wyposażeniu łóżeczka niemowlęcego oraz co należy unikać, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

 

Bezpieczeństwo łóżeczka niemowlęcego

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru i wyposażania łóżeczka niemowlęcego. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że łóżeczko spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa, takie jak norma PN-EN 716, która reguluje wymagania dotyczące łóżeczek dziecięcych.

Łóżeczko powinno być stabilne i nieporuszające się. Należy upewnić się, że nóżki łóżeczka są solidne i dobrze ustawione na podłodze. Zabezpieczenia przed poślizgiem zapobiegają przesuwaniu się łóżeczka i utrzymują je w stabilnej pozycji. Łóżeczko powinno mieć odpowiednią wysokość, aby dziecko nie mogło wypaść z łóżeczka – kwestie te reguluje wspomniana wcześniej norma.

Łóżeczko powinno być wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów, aby zapobiec ich zgnieceniu. Należy unikać łóżeczek z zbyt szerokimi odstępami między szczeblinami, które mogą spowodować uwięzienie się dziecka.

Jeśli łóżeczko jest malowane, to również farby powinny być bezpieczne dla dzieci i nie zawierać szkodliwych chemikaliów. Łóżeczko powinno być także proste i pozbawione niepotrzebnych wystających elementów, czy otworów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka. Nie powinno posiadać również zaślepek na śruby.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo łóżeczka niemowlęcego jest kluczowe dla zdrowia i życia dziecka, dlatego warto poświęcić czas i uwagę, aby wybrać odpowiednie łóżeczko.

 

Co nie powinno znajdować się w łóżeczku niemowlęcym?

Wyposażenie łóżeczka powinno być bezpieczne i odpowiednie dla naszego maluszka. Istnieje wiele przedmiotów, które nie powinny znajdować się w łóżeczku niemowlęcym, ponieważ mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka.

Przede wszystkim, w łóżeczku niemowlęcym nie należy używać poduszki, gdyż może ona uniemożliwić swobodne oddychanie, a także zwiększyć ryzyko uduszenia się lub zbyt wysokiego ułożenia głowy dziecka. W przypadku, gdy niemowlę ma skłonność do cofania się do tyłu, poduszka może również utrudnić jego obrót i uniemożliwić powrót do poprawnej pozycji.

Podobnie jak poduszka, również kołderka może uniemożliwić swobodne oddychanie niemowlęcia. Ponadto, niemowlęta nie są w stanie samodzielnie odciągnąć kołderki, gdy przykryje ich twarz, co zwiększa ryzyko uduszenia się.

W łóżeczku nie powinny znajdować się także miękkie zabawki, takie jak na przykład pluszowe misie, czy maskotki. One również mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka, gdyż w sytuacji, gdy będą przylegać do twarzy dziecka, uniemożliwią mu swobodne oddychanie.

W łóżeczku niemowlęcym nie powinno się stosować także żadnych dodatkowych elementów, takich jak zagłówki, czy szerokie i zakrywające wszystkie boki ochraniacze. Mogą one przeszkadzać w swobodnym przepływie powietrza w łóżeczku oraz ograniczać ruchy dziecka.

Nie zaleca się stosować także wodoodpornych materiałów, takich jak na przykład chłonne ochraniacze na materac, gdyż te znacznie ograniczają cyrkulację powietrza w materacu, co może prowadzić do odparzeń.

 

Co powinno znajdować się w łóżeczku niemowlęcym?

W łóżeczku dla niemowlaka powinno znajdować się tylko to, co jest niezbędne do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa dziecka podczas snu. Oto kilka elementów, które powinny się tam znaleźć:

 

  • Odpowiedni materac – powinien być średnio twardy lub twardy oraz wykonany z bezpiecznych i higienicznych materiałów. Informacje o polecanym przez nas materacu dla dziecka znajdziecie tutaj.
  • Prześcieradło – postawcie na takie wykonane z naturalnych materiałów jak na przykład bambus, czy bawełna, które zapewnią swobodny przepływ powietrza.
  • Śpiworek – śpiworek jest alternatywnym rozwiązaniem dla kołderki lub koca. Jest to bezpieczna opcja, która pozwoli dziecku swobodnie poruszać się podczas snu.
  • Poduszka klin – pod materacem warto umieścić poduszkę klin, która ułatwi dziecku oddychanie oraz zmniejszy ryzyko zakrztuszenia się. Więcej na temat poduszki klin możecie przeczytać tutaj.
  • Przewijak – w pobliżu łóżeczka powinien znajdować się przewijak lub komoda z przewijakiem, aby można było łatwo przewinąć dziecko.

Ważne jest, aby nie przesadzać z dodatkami w łóżeczku niemowlaka. Nie należy umieszczać tam miękkich zabawek, poduszek, kołder, czy innych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka. Dodatki dekoracyjne pozostawmy tylko do zdjęcia.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!