Prezenty do zamówień

Blog

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w łóżeczku?

28.07.2022

Łóżeczko niemowlęce to podstawa każdej wyprawki dla noworodka. Podczas jego wyboru powinniśmy skupić się przede wszystkim na aspektach bezpieczeństwa, a nie kwestiach wizualnych. Odpowiednie łóżeczko dla niemowlaka powinno być bowiem nie tylko ładne, ale i funkcjonalne i wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Ta sama zasada dotyczy dodatków, które dobieramy, aby upiększyć łóżeczko i skompletować spójną aranżację. Pamiętajmy, że nie wszystkie rozwiązania, które prezentują się ładnie na zdjęciach, są odpowiednie dla dziecka.
W poniższym artykule przypomnimy, jakie cechy powinno mieć bezpieczne łóżeczko niemowlęce, oraz jak zadbać o jego wyposażenie, aby zapewnić dziecku zdrowy i komfortowy sen.

 

Cechy bezpiecznego łóżeczka niemowlęcego

Jak rozpoznać, czy wybrane przez nas łóżeczko niemowlęce jest odpowiednie? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy zostało ono wyprodukowane zgodnie z normą PN EN 716, która da nam gwarancję, że produkt ten jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych użytkowników. Norma ta zawiera wytyczne w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności łóżeczek niemowlęcych. Reguluje między innymi takie kwestie jak odległości między szczebelkami, wysokości podstawy materaca, czy odpowiednie wykończenie narożników łóżeczka.

 

Jakie więc cechy powinno zawierać bezpieczne łóżeczko niemowlęce wyprodukowane zgodnie z normą?

Po pierwsze powinno ono posiadać zaokrąglone narożniki. Nie wybierajmy łóżeczek z wystającymi, ostrymi krawędziami, o które dziecko mogłoby się łatwo uderzyć. Po drugie, łóżeczko nie powinno posiadać małych elementów, na przykład zaślepek na śruby, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć. Zawsze stawiajmy na bezpieczeństwo dziecka, a dopiero później na aspekty wizualne. Po trzecie, łóżeczko powinno posiadać odpowiednie odległości pomiędzy szczebelkami, zarówno tymi w dnie, jak i w bokach. Powinno być to odpowiednio 56 mm w przypadku dna pod materac oraz 54 mm w przypadku boku.

Ponadto, w bezpiecznym łóżeczku niemowlęcym przestawienie dna z położenia wyższego na niższe powinno być możliwe tylko przy użyciu narzędzi.

Warto także zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model łóżeczka jest funkcjonalny, a więc czy posiada kilka możliwości ustawień poziomu materaca, wyciągane szczebelki oraz możliwość transformacji w tapczanik, czy w dorosłe łóżko. Cechy te nie mają bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo łóżeczka, ale w znacznym stopniu wpłyną na komfort jego użytkowania.

Przed zakupem łóżeczka sprawdźcie też, czy posiada ono w cenie gryzaki, a więc nakładki na długie boki, dzięki którym dziecko nie będzie obgryzać i spożywać farby. A skoro już o farbie mowa, to pamiętajcie, że ta również powinna posiadać odpowiedni certyfikat, o który warto pytać przed dokonaniem zakupu. Łóżeczko powinno być pomalowane specjalną farbą stosowaną przy produkcji mebli, czy zabawek dla dzieci. Taka farba spożyta przez dziecko w niewielkiej ilości, na przykład podczas ząbkowania i podgryzania łóżeczka, będzie dla niego zupełnie nieszkodliwa.

 

Jakich elementów unikać w łóżeczku niemowlęcym?

Tak jak już wspominaliśmy wyżej, unikajmy ostrych narożników oraz drobnych, wystających elementów, które dziecko mogłoby oderwać i wsadzić do buzi. Szerokim łukiem omijajmy także łóżeczka, które posiadają zdobienia w postaci różnego rodzaju otworów, w które dziecko mogłoby wsadzić rękę lub nóżkę. Zwracajmy także uwagę na szczebelki. Nie powinny być one zbyt wąskie, ale i zbyt szerokie w wyniku czego mogą powstać niebezpieczne szczeliny, w które dziecko mogłoby wsadzić palec. Warto wybierać łóżeczka z płaskimi szczebelkami, gdyż te są bardziej wytrzymałe niż standardowe, okrągłe szczebelki, a ponadto, ułatwią dziecku naukę wstawania.

Unikajmy także łóżeczek niemowlęcych z zabudowanym dnem. Na cyrkulację powietrza i żywotność materaca lepiej wpływa bowiem ażurowe dno.

 

Wyposażenie łóżeczka niemowlęcego – co nie powinno się w nim znaleźć?

Jednym z zupełnie niepotrzebnych elementów w łóżeczku niemowlęcym są pluszaki, szczególnie jeśli ich ilość przekracza kilka sztuk i zajmuje połowę łóżeczka. Jedyną ich funkcją będzie zbieranie kurzu, gdyż tak małe dziecko, jakim jest noworodek, nie zainteresuje się nimi, nie mówiąc już o zabawie. Zamiast pluszaków lepiej zaopatrzyć się w szumiącego misia, który uspokoi dziecko i ułatwi mu zasypianie. Warto wybrać takiego, którego można zawiesić do łóżeczka, czy wózka. Będzie on bardziej praktyczny niż standardowy, szumiący miś.

Kolejnym elementem łóżeczka, którego lepiej unikać są ochraniacze na szczebelki w postaci szerokich warkoczy, czy osłonek zakrywających całe łóżeczko. W teorii mają one uchronić dziecko przed uderzeniami w szczebelki, a w praktyce znacznie ograniczają one przepływ powietrza w łóżeczku, przez co mogą obniżać komfort snu, a także jego bezpieczeństwo.

W bezpiecznym łóżeczku niemowlęcych nie powinno się znaleźć także miękkich poduszek! Są one nie tylko niebezpieczne ze względu na zwiększanie ryzyka SIDS, ale także ze względu na nieprawidłowe ułożenie ciała dziecka. Miękka poduszka powoduje nienaturalne wygięcie pleców oraz może prowadzić do asymetrii czaszki, gdyż leżące na niej dziecko nie będzie w prawidłowy sposób wykonywać ruchów głową na zapadającym się podłożu. Ponadto, zwykła poduszka zwiększa także ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem, zwłaszcza jeśli dziecko ma problemy z ulewaniem. Zamiast zwykłej poduszki wybierzcie poduszkę klin, którą najlepiej wsunąć pod spód materaca. Zapewnia ona prawidłowe ułożenie ciała dziecka podczas snu oraz zapobiega ulewaniu się pokarmu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się. O tym, dlaczego jeszcze warto się na nią zdecydować, pisaliśmy w naszym ostatnim wpisie.

W prawidłowo wyposażonym łóżeczku niemowlęcym nie powinny się znaleźć także wodoodporne materiały w formie podkładów, nakładek na materace, czy nieprzemakalnych prześcieradeł. Mimo iż chronią one materac przed przemoczeniem, to mają jedną, zasadniczą wadę, jaką jest znaczne ograniczanie cyrkulacji powietrza. Wodoodporne materiały nie oddychają, a więc mogą prowadzić do odparzeń, czy przegrzania dziecka podczas snu. Zawsze wybierajmy oddychające materiały, a te wodoodporne używajmy tylko w sytuacjach awaryjnych, takich jak jelitówka lub kiedy odzwyczajamy dziecko od pieluszki.

 

Jak przygotować bezpieczne łóżeczko dla niemowlaka?

Podczas wyposażania łóżeczka niemowlęcego kierujmy się zasadą im mniej, tym lepiej. Ograniczmy dodatki dekoracyjne do minimum tak, aby nie zagracały one wnętrza łóżeczka. Wybierajmy dobrej jakości, oddychające materiały, takich jak bawełna, len, czy bambus i zadbajmy o to, aby łóżeczko było w miarę możliwości puste. Dekoracje zostawmy do zdjęć.

Podstawą bezpiecznego łóżeczka, która zapewni dziecku zdrowy i komfortowy sen, jest odpowiedni materac. O tym, jak go wybrać przeczytacie w jednym z naszych wpisów. Najważniejsze, aby zapewniał on dobrą cyrkulację powietrze i nie był zbyt miękki. W przypadku materaców dla dzieci zalecana jest średnia twardość. Odpowiednie materace dla dzieci z Pozytywną Opinią Instytutu Matki i Dziecka znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Kolejnym elementem jest prześcieradło. Dobrym wyborem będzie te wykonane w 100% z bawełny. Na rynku znajdziecie mnóstwo dobrej jakości prześcieradeł w różnych wzorach i kolorach. Zdecydowanie zaopatrzcie się w więcej niż jedną sztukę.

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, w bezpiecznym łóżeczku warto umieścić także poduszkę klin, która zapewni prawidłową pozycję do spania, stabilne podparcie szyi oraz zmniejszy ryzyko zakrztuszenia się przez dziecko pokarmem. Ponadto, poduszka klin ułatwia oddychanie podczas choroby, dzięki lekkiemu uniesieniu główki dziecka względem reszty ciała.

Ostatnim elementem, o którego dobrze zaopatrzyć swoją wyprawkę dla noworodka jest ochraniacz na materac wykonany z materiału, który nie będzie ograniczać cyrkulacji powietrza w materacu. Dobrze mieć także w zapasie wodoodporny ochraniacz, ale tak jak pisaliśmy wyżej, nie zalecamy go do codziennego stosowania ze względu na znaczne ograniczanie przepływu powietrza.

Podsumowując, w bezpiecznym łóżeczku niemowlęcym zdecydowanie warto ograniczyć się do dobrego materaca, dobrej jakości prześcieradła i okrycia dla Maluszka oraz poduszki klin. Taki zestaw zapewni Waszemu dziecku zdrowy i komfortowy sen, a przecież wyspane i wypoczęte dziecko, to i wyspani, wypoczęci Rodzice.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!