Prezenty do zamówień

Blog

Jak wybrać materac dla noworodka?

29.03.2022

Materac dla noworodka, podstawa zdrowego snu

 

Kompletując wyprawkę dla noworodka, warto poświęcić więcej uwagi na wybór materaca dla dziecka, gdyż odpowiednie podparcie ciała podczas snu jest inwestycją w jego zdrowie.

Dzieci w pierwszych latach życia poświęcają na sen prawie dwa razy więcej czasu niż dorośli, dlatego ważne jest, aby materac, który wybierzemy zapewniał zdrowy i niezakłócony odpoczynek.

 

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy dla dzieci i dla świeżo upieczonych Rodziców sporą trudnością może okazać się wybór tego najlepszego. Sprawdźcie, na jakie aspekty należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca dla dziecka.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka?

 

Dobry materac dla niemowlaka nie może być ani za twardy, ani za miękki. Zalecane są materace o średniej twardości, które będą umożliwiać dziecku swobodną zmianę pozycji ciała i odpowiednie podparcie pleców.

Wybierając materac dla niemowlaka należy zwrócić także uwagę na to, czy zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto zdecydować się na materac, który posiada kanaliki wentylacyjne, dzięki którym nadmiar ciepła, wytwarzany podczas snu, może swobodnie zostać wydalony poza materac. Znacznie zmniejszy to ryzyko wybudzenia się dziecka w nocy w wyniku przegrzania.

Oprócz kanalików wentylacyjnych warto, aby materac był wyposażony w siateczkę napowietrzającą, wszytą w pokrowiec, która znacząco wpłynie na zwiększenie cyrkulacji na całej powierzchni materaca.

Bardzo istotny jest też materiał, z którego wykonany jest materac. Rekomendowanym materiałem jest pianka poliuretanowa (PUR). Ważne jest, aby miała ona odpowiednią gęstość. Im większa gęstość, tym mniejsza szansa na odkształcanie się materaca. Zalecane są pianki wysokoelastyczne, które lepiej dopasowują się do kształtu kręgosłupa oraz antybakteryjne, zmniejszające ryzyko rozwoju bakterii.

Ostatnie, na co warto zwracać uwagę, to pokrycie materaca. Powinno być wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry dziecka, takich jak na przykład włókna Tencel, pochodzenia naturalnego, które kontrolują poziom wilgotności materaca. Materac powinien posiadać także certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

 

Jakich materacy dla niemowlaka unikać?

 

Podczas wyboru materaca dla niemowlaka należy unikać materiałów pochodzenia naturalnego, szczególnie takich jak gryka. Nie jest ona zalecana ze względu na dużą chłonność wszelkiego rodzaju wilgoci, która może doprowadzić do powstawania pleśni, czy też innych organizmów. Gryka stanowi idealne warunki dla rozwijania się roztoczy i drobnoustrojów. Oprócz tego, materace z gryczanym wypełnieniem są zbyt twarde, sypkie i nieelastyczne, w konsekwencji czego nie zapewniają odpowiedniego podparcia pleców dziecka.

Jeżeli zależy nam na naturalnych materiałach, to znacznie lepszym wyborem będzie materac kokosowy, który zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, a ze względu na jego lateksowaną powierzchnię, nie należy obawiać się, że w jego wnętrzu mogą rozwijać się drobnoustroje, czy inne niechciane organizmy.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!