Prezenty do zamówień

Blog

Jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku niemowlęcym?

27.02.2023

Dobry sen jest niezwykle ważny dla niemowląt, ponieważ pozwala im rozwijać się i regenerować organizm. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć dziecko spania w łóżeczku. Niestety, niemowlęta mają różne preferencje i potrzeby dotyczące snu, przez co nie zawsze będą chętne na spanie w łóżeczku. Poznajcie niektóre powody takiego zachowania oraz sposoby, które pomogą w przyzwyczajeniu niemowlęcia do spania w łóżeczku.

 

 

Dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku niemowlęcym?

 

Brak przyzwyczajenia

Noworodek może nie być przyzwyczajony do spania w łóżeczku niemowlęcym, ponieważ wcześniej spał na rękach rodziców lub w ich łóżku. Dziecko może potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego środowiska i poczuć się w nim bezpiecznie.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Dziecko może czuć się niepewnie w łóżeczku. Może to być spowodowane zbyt dużą przestrzenią, czy też zimnym materacem.

Problemy zdrowotne

Niemowlę może mieć problemy zdrowotne, które utrudniają mu nie tylko sen w łóżeczku, ale i poza nim, na przykład refluks żołądkowy, kolki, alergie lub inne choroby. W takim przypadku lekarz powinien zbadać dziecko i doradzić, jakie kroki podjąć.

Nadmierna pobudliwość

Jeśli dziecko jest nadmiernie pobudliwe lub ma trudności z zasypianiem, może mieć problem z przystosowaniem się do łóżeczka niemowlęcego. W takiej sytuacji pomocne może być wprowadzenie rytuałów przed snem lub odpowiedniego planu dnia.

Nieodpowiednie warunki snu

Łóżeczko niemowlęce może być nieodpowiednie dla dziecka, jeśli jest zbyt małe lub jeśli posiada zbyt miękki, zapadający się materac, na którym ciężko będzie dziecku obrócić się na drugą stronę lub wykonywać ruchy główką. Ważne jest, aby wybrać łóżeczko, które jest odpowiednie dla wieku i wielkości dziecka oraz zapewnić odpowiednie warunki snu. Zobaczcie, na co zwracać uwagę wybierając łóżeczko niemowlęce, oraz jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka.

Warto zaznaczyć, że każde dziecko jest inne i może mieć swoje preferencje dotyczące snu. Ważne jest, aby rodzice byli cierpliwi i szukali najlepszego rozwiązania dla swojego dziecka. Jeśli niemowlę nie chce spać w łóżeczku niemowlęcym, warto spróbować różnych metod i być konsekwentnym w ich stosowaniu.

 

Jak przyzwyczaić dziecko do spania w łóżeczku niemowlęcym?

 

Wybierz odpowiednie łóżeczko niemowlęce

Ważne, aby wybrać odpowiednie łóżeczko dla niemowlęcia. Powinno być stabilne, wykonane z solidnych materiałów, a także mieć regulowaną wysokość poziomu dna, ponieważ noworodek wymaga innych ustawień łóżeczka niż starsze dziecko. Ważne jest również, aby wybrać łóżeczko o odpowiedniej wielkości, tak aby dziecko miało wystarczająco dużo miejsca na spanie. Wskazówki, jak wybrać odpowiednie łóżeczko dla noworodka, znajdziecie tutaj.

Użyj kołyski

Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do kołysania, zamiast łóżeczka niemowlęcego można spróbować użyć kołyski, która uspokaja i ułatwia dziecku zasypianie. Gdy niemowlę zaśnie w kołysce można spróbować przenieść je do większego łóżeczka lub też pozostawić w kołysce, gdyż w ten sposób maluszek również uczy się zasypiania poza czułymi ramionami rodziców.

Utwórz przytulne środowisko

Dziecko będzie bardziej skłonne do snu, jeśli będzie czuło się bezpiecznie i przytulnie. Przygotuj łóżeczko, aby stworzyć przyjazne środowisko do snu. Udekoruj je neutralnymi, niedrażniącymi oka kolorami, użyj miękkiej i naturalnej pościeli oraz otulacza, który będzie działać kojąco i uspokajająco.

Stwórz rytuał przed snem

Zanim położysz dziecko do łóżeczka, stwórz dla niego rytuał przed snem. Mogą to być np. kąpiele, czytanie ulubionych książek, kołysanie na rękach lub słuchanie kojącej muzyki. Ważne jest, aby rytuał był spokojny i powtarzalny, tak aby dziecko mogło wiedzieć, że jest czas na sen.

Praktykuj drzemki w łóżeczku niemowlęcym

Jeśli dziecko zawsze zasypia na ramionach lub w kołysce, spróbuj zacząć praktykować krótkie drzemki w łóżeczku w ciągu dnia. W ten sposób dziecko przyzwyczai się do spania w swoim łóżeczku, a po kilku dniach powinno być łatwiej położyć go do spania w nocy.

Zastosuj metodę “uspokój i puść”

Metoda ta polega na tym, że kładziemy dziecko w łóżeczku, a następnie siadamy obok i delikatnie dotykamy, ale nie podnosimy dziecka. Stopniowo oddalamy się od łóżeczka, ale nadal utrzymujemy kontakt wzrokowy i dotykowy z dzieckiem. Stopniowo zmniejszamy czas, jaki spędzamy obok łóżeczka, aż dziecko zasypia samodzielnie.

Bądź konsekwentny

Konsekwencja jest kluczowa w uczeniu dziecka spania w łóżeczku niemowlęcym. Nie zniechęcajcie się od razu, jeśli po kilku dniach dziecko nadal nie będzie chciało spać w swoim łóżeczku. Do wprowadzenia zmian i przyzwyczajenia się do nowej sytuacji dziecko może potrzebować znacznie więcej czasu.

 

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!