Jesteś w 2 miesiącu ciąży, a to oznacza, że do porodu masz jeszcze kilka miesięcy i Twoja przygoda z ciążą dopiero się rozpoczyna!
Do skompletowania wyprawki dla noworodka masz jeszcze trochę czasu, jednak pamiętaj, aby nie zwlekać z tym zbyt długo! W końcu Maluszek może pojawić się na świecie przed czasem.
Poświęć wolny czas na lekturę naszym wpisów blogowych, w których znajdziesz informacje na temat tego, jak wybrać bezpieczne łóżeczko dziecięce i niemowlęce.
Zapoznaj się także z ofertą naszych atestowanych łóżeczek i wybierz model dla siebie.
Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę, w której znajdziesz zestawy wyprawkowe z atrakcyjnym rabatem.
Jeżeli nie jesteś pewna, co oprócz łóżeczka obowiązkowo powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka, to nie martw się. W poniższym wpisie znajdziesz na ten temat wiele cennych informacji, dzięki którym jej kompletowanie będzie przyjemnością.
Życzymy miłej lektury!
I trymestr – sprawdź, czym charakteryzuje się 2 miesiąc ciąży
W drugim miesiącu ciąży tak naprawdę cała przygoda dopiero się rozpoczyna. Twój brzuszek nie jest jeszcze widoczny, a do pierwszych ruchów dziecka będziesz musiała jeszcze trochę poczekać. Jednak bez wątpienia jest to pełen ekscytacji czas. W końcu dowiedziałaś się niedawno, że jesteś w ciąży! Z pewnością zastanawiasz się, co dalej… Co powinnaś zrobić, o czym powinnaś pamiętać i co będzie działo się z Twoim organizmem oraz organizmem Twojego dziecka w najbliższym czasie.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka oraz kobiety w drugim miesiącu ciąży?
W drugim miesiącu ciąży przyszła Mama zazwyczaj dopiero dowiaduje się, że jest w ciąży. Towarzyszy temu wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które stają się pierwszym sygnałem do wykonania testu ciążowego i udania się na badania.
Czym charakteryzuje się 2 miesiąc ciąży? Dolegliwości i zmiany w organizmie kobiety
W drugim miesiącu ciąży najczęstszą dolegliwością są zdecydowanie nudności, z które dają się we znaki szczególnie rano. Oprócz tego częste jest także zmęczenie oraz ogólne rozdrażnienie. Mogą pojawiać się także bóle głowy. W drugim miesiącu kobieta jest osłabiona, w końcu w jej organizmie dochodzi do wielu zmian. Organizm musi przygotować się do utrzymania ciąży. W tym czasie zalecany jest odpoczynek i relaks. Kobieta powinna przygotować się na wahania nastroju, które również charakteryzują drugi miesiąc ciąży. Szalejące w tym czasie hormony zdecydowanie wpłyną na Wasz stan psychiczny, lecz nie przejmujcie się tym, z czasem się one unormują.
Jak rozwija się dziecko w 2 miesiącu ciąży?
W drugim miesiącu ciąży Wasz Maluszek przypomina mały rogalik. Największą częścią jego ciała jest aktualnie głowa. Zaczynają pomału wykształcać się także kończyny. Serce Waszego dziecka w tym czasie jest już w pełni ukształtowane i zaczyna rozwijać się także jego układ nerwowy oraz narządy wewnętrzne. Mimo tak zaawansowanych zmian Wasz Maluszek mierzy w tym czasie dopiero 2 cm i waży zaledwie kilka gramów.
O czym należy pamiętać w 2 miesiącu ciąży?
Najważniejszą rzeczą, o której przyszła Mama powinna pamiętać są zdecydowanie obowiązkowe badania, które należy przeprowadzić. Przez cały okres ciąży będzie ich sporo więc warto przygotować sobie listę obowiązkowych badań i założyć sobie teczkę z ich wynikami, aby mieć wszystko uporządkowane.
Lista badań niezbędnych w drugim miesiącu ciąży:
– AFP
– morfologia krwi
– badanie moczu
– cytologia
– HCV
– WR
– Hbs
– badanie w kierunku rozpoznawania cukrzycy w ciąży
– badania na różyczkę i toksoplazmozę
2 miesiąc ciąży – jak skompletować idealną wyprawkę dla noworodka?
W drugim miesiącu ciąży czasu do skompletowania wyprawki dla noworodka macie jeszcze sporo, jednak warto już zorientować się, co powinno znaleźć się w takiej wyprawce aby uniknąć zbędnych rzeczy.
Nie zalecamy zwlekać zbyt długo z zakupem najważniejszych rzeczy, takich jak łóżeczko niemowlęce, ponieważ Maluszek może pojawić się na świecie nawet dwa miesiące przed planowanym terminem porodu. Lepiej zorganizować wszystko wcześniej, aby nie martwić się później, że czegoś nie zdążyliście kupić.
Wyprawka dla noworodka – lista niezbędnych rzeczy
Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniście pomyśleć jest zdecydowanie miejsce, w którym Wasz Maluszek będzie spać, po tym jak pojawi się już na świecie. Na pierwsze miesiące życia dziecka zalecamy mini łóżeczka 90×40, które bez problemu dostawicie do łóżka w sypialni. Dziecko po porodzie szczególnie potrzebuje bliskości, a takie rozwiązanie z pewnością ją zapewni. Będziecie mogli mieć Maluszka w zasięgu wzroku w nocy i będzie on na wyciągnięcie ręki – ułatwi to także nocne karmienia. Ponadto, mini łóżeczka charakteryzują się niską wagą więc bez problemu przeniesiecie je w dowolne miejsce w domu, a dziecko nauczy się zasypiać w dźwiękach otoczenia.
Warto także zakupić od razu większe łóżeczko, gdyż to mini wystarczy Wam jedynie do 6 bądź 7 miesiąca życia dziecka. Zdecydowanie polecamy wybierać łóżeczka, które można przekształcić w wersję Junior, kiedy Maluch już podrośnie. Standardowe wymiary łóżeczek dziecięcych i niemowlęcych na rynku, to 120×60 oraz 140×70. Jeżeli dysponujecie odpowiednią ilością miejsca, wybierzcie łóżeczko w rozmiarze 140×70 – będziecie mogli cieszyć się nim znacznie dłużej!
Kolejnym ważnym elementem wyprawki jest materac dla niemowlaka. Tak naprawdę jest on ważniejszy niż samo łóżeczko. W końcu Maluszek spędza na nim znaczną większość swojego dnia, więc powinien być on odpowiedni dla małego użytkownika. Wybierajcie materace wykonane z higienicznej piani PUR (poliuretanowej). Naturalne i ekologiczne materiały w przypadku tak specyficznego produktu, jakim jest materac, nie sprawdzą się. Bowiem pod wpływem wilgoci i ciepła w ich wnętrzu mogę powstać niechciane organizmy. Materac dla noworodka powinien zapewniać także odpowiednią cyrkulację powietrza, aby nie pocił się w nocy. Dobrym wyborem są więc materace, które posiadają kanaliki wentylacyjne.
Kiedy kwestię miejsca do spania będziecie mieć uzgodnioną, zastanówcie się nad miejscem do przewijania. Macie do wyboru przewijak nakładany na łóżeczko niemowlęce, wolnostojący lub w formie komody z nakładką do przewijania. Zalecamy dwa ostatnie rozwiązania ze względu na możliwość organizacji rzeczy Maluszka na półkach przewijaka lub wewnątrz szuflad komody. Przewijanie z pewnością będzie wygodniejsze, kiedy wszystkie rzeczy będziecie mieć w zasięgu ręki. Jeżeli jednak nie macie zbyt dużo miejsca, to wybierzcie przewijak nakładany na łóżeczko. Nie zależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujecie, zawsze zwracajcie uwagę na to, czy wybrany przez Was produkt posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Tak samo w przypadku łóżeczka dziecięcego i niemowlęcego.
Warto także pomyśleć o dodatkach do łóżeczka, które zwiększą jego wytrzymałość, takich jak funkcjonalna szuflada z przykryciem czy bok daybed, który w późniejszym czasie przekształci łóżeczko w tapczanik.
Nie zapomnijcie także o tekstyliach do zadań specjalnych, takich jak komplet prześcieradeł oraz ochraniacze na materac – codzienne oraz wodoodporne. W łóżeczku przyda się także poduszka klin, dzięki której Wasz Maluszek będzie mieć zapewnione dobre podparcie pleców oraz główki.