Prezenty do zamówień

Blog

Pierwszy trymestr ciąży – jak dbać o zdrowie psychiczne?

26.09.2023

Pierwszy trymestr ciąży może być pełen emocji i niepewności. Warto jednak pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowe zarówno dla Ciebie, jak i dla rozwijającego się w Tobie dziecka. W niniejszym wpisie omówimy, jak właściwie troszczyć się o siebie w pierwszym trymestrze ciąży psychicznie, jak i fizycznie.

 

Zdrowie psychiczne w pierwszym trymestrze ciąży

 

Ciąża, a stres

Przyczyny stresu w ciąży są różnorodne. Obawy mogą dotyczyć zdrowia dziecka, a także tego, czy będziemy odpowiednimi rodzicami. To właśnie te myśli mogą prowadzić do reakcji emocjonalnych, które negatywnie wpływają zarówno na ciążę, jak i na przyszłą mamę.

Objawy stresu w pierwszym trymestrze ciąży

Stres w ciąży może objawiać się na różne sposoby. Często towarzyszy mu ból głowy, czy problemy z oddychaniem. Oddech staje się głębszy i szybszy. Niektóre kobiety doświadczają również silnego bólu mięśni, w tym bólu w klatce piersiowej. Stres negatywnie wpływa na układ odpornościowy, zwiększając podatność na choroby i infekcje, ponieważ organizm gorzej radzi sobie z obroną przed nimi. Przyszłe mamy pod wpływem stresu mogą także jeść za mało lub za dużo, co ma wpływ na zdrowie obu stron.

Wpływ hormonów na stres w ciąży

Stres w czasie ciąży jest zjawiskiem zupełnie normalnym, którego nie da się uniknąć. W organizmie kobiety zachodzą istotne i często gwałtowne zmiany, które mają wpływ na jej gospodarkę hormonalną. To właśnie hormony odgrywają kluczową rolę w przemianach zachodzących w ciele kobiety. Są to estrogen, prolaktyna i progesteron. Wszystkie one mają ogromny wpływ na rozwijające się dziecko, dlatego organizm nagle zaczyna produkować ich znacznie więcej niż zwykle efektem czego mogą być gwałtowne zmiany nastroju, zachcianki i inne objawy typowe dla ciąży. Ciężarna kobieta nie jest winna za te zmiany, jej ciało próbujepo prostu  dostosować się do nowej sytuacji.

 

Pierwszy trymestr ciąży – jak radzić sobie ze stresem?

Stres negatywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne, dlatego warto nauczyć się, jak go łagodzić – nie tylko w czasie pierwszego trymestru ciąży, ale w ogóle w życiu. Jednak w okresie ciąży, umiejętność radzenia sobie ze stresem nabiera szczególnego znaczenia. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w tej ważnej umiejętności:

Szukaj źródeł relaksu

Pierwszym krokiem jest znalezienie czegoś, co Cię odpręża. To może być relaksująca muzyka, czy udział w zajęciach specjalnie przeznaczonych dla kobiet w ciąży, takich jak joga czy medytacja. e formy aktywności pomogą Ci się wyciszyć i ukoić nerwy.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Jeśli czujesz, że trudno Ci samodzielnie poradzić sobie z stresem, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Rozmowa z psychologiem może znacząco pomóc w zrozumieniu tego, co się dzieje w czasie ciąży i jak radzić sobie z emocjami. Zwrócenie się po pomoc jest wyrazem troski o siebie i swoje dziecko.

 

Podsumowanie

Radzenie sobie ze stresem w ciąży jest niezwykle ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego nienarodzonego dziecka. Szukanie pomocy nie jest przejawem słabości, lecz dowodem troski o siebie i swoje potomstwo. Nie wahaj się szukać wsparcia, gdy tylko poczujesz, że jest Ci ono potrzebne. To decyzja, która może znacząco poprawić jakość Twojego życia i przyczynić się do zdrowego rozwoju dziecka.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!