Prezenty do zamówień

Blog

Pierwsze dorosłe łóżko Twojego Malucha – praktyczne porady na zmianę łóżeczka w łóżko bez szczebelków

18.05.2022

W życiu każdego Maluszka przychodzi czas na nowy etap, jakim jest przejście z łóżeczka niemowlęcego do pierwszego, dorosłego łóżka. Jest to wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale i dla jego Rodziców, przed którymi stoi trudne zadanie oswojenia pociechy z nadchodzącymi zmianami. Kiedy jest najlepsza pora na przenosiny do łóżka bez szczebelków, jak pomóc dziecku w zaaklimatyzowaniu się w nowej sytuacji i jak wybrać odpowiednie łóżko, aby było ono nie tylko ładne, ale i bezpieczne? Zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

 

Jak długo Maluch powinien spać w łóżeczku niemowlęcym?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każde dziecko jest inne i inaczej się też rozwija. Są dzieci, którym z łatwością przychodzi siadanie, czy stawianie pierwszych kroków, a są też dzieci, którym nauka samodzielności może zająć odrobinę więcej czasu. Nie ma z góry ustalonego wieku, do którego dziecko powinno spać w łóżeczku niemowlęcym z naciskiem na słowo „powinno”. Dobrze jest, aby Maluszek spał w swoim łóżeczku, czy też dostawce do łóżka od początku swoich narodzin, ale to, kiedy powinien je opuścić, jest już kwestią indywidualną.

 

Kiedy wymienić łóżeczko niemowlęce na łóżko bez szczebelków?

 

Wbrew temu, co napisaliśmy powyżej, odpowiedź na to pytanie może być bardzo prosta – gdy dziecko nie mieści się już do łóżeczka niemowlęcego! Pożegnanie z nim jest wtedy nieuniknione, gdyż dziecku będzie po prostu niewygodnie, ale możemy zdecydować się na ten krok znacznie wcześniej. Należy obserwować Maluszka, aby ocenić, jak radzi sobie z wchodzeniem i wychodzeniem z łóżeczka po wyciągnięciu z niego trzech szczebelków, oraz czy nie ma tendencji do nadmiernego wiercenia i wysuwania się na podłogę podczas snu. Jeśli widzimy, że dziecko już w pełni samodzielnie się porusza i nie ma też problemu z zasypianiem we własnym pokoju, to jest to dobry sygnał na przeprowadzkę do pierwszego, dorosłego łóżka.

Dziecko może też samo w pewien sposób zakomunikować nam, że jest gotowe na zmianę. Warto zwrócić uwagę, na to jak reaguje na widok łóżka starszego rodzeństwa, czy innego dziecka ze swojego otoczenia. Z jego zachowania łatwo odczytamy, czy jest ono zainteresowane i podekscytowane nowym przedmiotem, czy też może odwrotnie, odczuwa niepewność i niechęć przed tym, co jeszcze nieznane.

 

Łóżeczko tapczanik, czyli etap przejściowy między łóżeczkiem, a pierwszym dorosłym łóżkiem

 

Jeśli czujecie, że Wasze dziecko nie jest jeszcze gotowe na zmianę łóżeczka niemowlęcego na pierwsze dorosłe łóżko, to dobrym przygotowaniem będzie dla niego przekształcenie łóżeczka w tak zwany tapczanik. Transformacja ta polega na zdemontowaniu jednego z dłuższych boków łóżeczka i zamontowaniu boku otwartego, w naszym sklepie nazywanego bokiem DayBed.

Bok-Noble-Cot-Vintage-daybed-300x300 Pierwsze dorosłe łóżko Twojego Malucha - praktyczne porady na zmianę łóżeczka w łóżko bez szczebelków

Warto zdecydować się na taką zmianę, kiedy widzimy, że dziecko zaczyna obijać się o szczebelki lub jeśli wychodzenie przez otwór powstały po wyciągnięciu 3 szczebelków robi się dla niego zbyt niekomfortowe.

Przekształcenie łóżeczka w tapczanik sprawi, że dziecko nabierze samodzielności oraz oswoi się z zasypianiem w częściowo otwartym łóżeczku, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie mu zacząć przygodę z pierwszym dorosłym łóżkiem.

Ponadto, takie rozwiązanie jest zupełnie bezpieczne, gdyż niewielkie barierki po obu stronach zapewnią dodatkowe zabezpieczenie przed wysunięciem się dziecka na podłogę w czasie snu.

Noble-Cot-Vintage-daybed-podstawowy-300x300 Pierwsze dorosłe łóżko Twojego Malucha - praktyczne porady na zmianę łóżeczka w łóżko bez szczebelków

 

Polecane łóżeczko dla niemowlaka, to więc takie, które posiada możliwość przekształcenia we wspomniany tapczanik. W naszym sklepie internetowym taką funkcję spełniają następujące modele: Classic Cot, Country Cot, Modern Cot, Star Cot, Star Cot szary, Foxy Cot, Fairy Cot, Smooth Cot, Noble Cot oraz Noble Cot Vintage.

 

Jak zachęcić dziecko do spania w łóżku bez szczebelków?

 

Zachęcenie dziecka do spania w dorosłym łóżku może być długim i wymagającym procesem, szczególnie jeśli Wasze dziecko od samego początku ma problemy z zasypianiem we własnym pokoju, czy nawet we własnym łóżeczku. Warto więc już od małego starać się usypiać Maluszka w łóżeczku lub w miarę możliwości odkładać go, gdy już zaśnie. Dobrym pomysłem jest stosowanie dostawki do łóżka, na przykład w postaci mini łóżeczka. Dzięki temu będzie mieć Maluszka blisko siebie w tych pierwszych miesiącach, a jednocześnie przyzwyczaicie go do zasypiania w swoim własnym łóżeczku.

 

Jak oswoić dziecko z pierwszym dorosłym łóżkiem?

 

Przede wszystkim uzbrójcie się w cierpliwość i nie poddawajcie się, jeśli Wasza pociecha przez pierwsze dni, czy nawet tygodnie będzie uprawiać piesze wycieczki do Waszej sypialni. Dziecko potrzebuje czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Aby mu to ułatwić, zacznijmy od samego początku, a więc od wspólnego wyboru nowego łóżka. Pozwólmy dziecku uczestniczyć w procesie zaaranżowania nowego miejsca do spania. Zapytajmy, jakie kolory i dodatki mu się podobają, o jakiej pościeli marzy. Dobrym pomysłem jest przemycenie elementów z ulubionych bajek naszej pociechy w postaci, chociażby kołdry, czy pluszaka, który doda mu otuchy. Dzięki temu zmiana miejsca do spania będzie kojarzyła się dziecku z czymś ekscytującym.

Przez pierwsze dni warto, aby któryś z rodziców zasypiał z dzieckiem, na przykład obok łóżka, aby ułatwić mu oswojenie się z nową sytuacją. Ważne są także rytuały takie jak wspólne czytanie bajek, czy śpiewanie kołysanek, dzięki czemu nowe miejsce do spania będzie kojarzyć się dziecku z czymś przyjemnym. Z czasem można ograniczyć się do samego usypiania dziecka w nowym łóżku i opuścić jego pokój, jak tylko zaśnie.

 

Jak przygotować łóżko przed pierwszą samodzielną nocą?

 

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, zadbajmy o odpowiednią oprawę łóżka. Wybierzmy pościel i dodatki, które spodobają się Maluchowi. Z całą pewnością chętniej zdecyduje się na skorzystanie z łóżka, jeśli zobaczy swoje ulubione pluszaki, czy pościel z postaciami z ukochanej bajki. Zadbajmy także o jego komfort snu. Wybierzmy wygodny i odpowiedni dla kręgosłupa materac oraz dobrej jakości, oddychające tekstylia. Przegrzewanie się ciała może powodować bowiem częste wybudzenia, a w efekcie niewyspanie i płacz.

Nie zapominajmy także o bezpieczeństwie. Wybierzmy łóżko z atestami, którego poziom materaca będzie znajdować się w odpowiedniej odległości od podłogi. Miejmy zawsze z tyłu głowy, że Maluch może wysunąć się w nocy z łóżka. Aby tego uniknąć warto zdecydować się na łóżko z barierkami ochronnymi. Jeżeli będziecie chcieli jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, to podłóżcie coś pod łóżko, na przykład grube poduchy, czy maty do siedzenia. Dzięki temu jest większa szansa, że Maluch nie wybudzi się, nawet jeśli wyturla się z łóżka.

Jeśli chcecie ułatwić Maluchowi zasypianie, to pamiętajcie o odpowiedniej atmosferze w pokoiku dziecięcym. Zadbajcie o senny klimat, zasłońcie okna, zgaście światło i zainwestujcie w lampkę nocną, która pomoże dziecku oswoić się z ciemnością, a jednocześnie nie rozbudzi go. Pamiętajcie także, aby mówić szeptem, aby dać dziecku sygnał, że pora się wyciszyć i pójść spać. Pochowajcie także wszelkie rozpraszacze, takie jak telefon, czy głośne zabawki.

 

Jak wybrać odpowiednie łóżko dla starszaka?

 

Odpowiednie łóżko dla starszaka powinno być przede wszystkim bezpieczne,  funkcjonalne i w rozmiarze, który wystarczy dziecku na lata. Najpopularniejsze rozmiary takich łóżek, to 140×70 i 160×80. Bezpieczeństwo zapewnią Wam boczne barierki oraz niska odległość materaca do podłogi. Zwróćcie uwagę na te dwa aspekty podczas podejmowania decyzji. Jeżeli zależy Wam na funkcjonalności łóżka, to zainwestujcie w model, który posiada możliwość zamontowania szuflady. Zmieścicie w niej wszystkie skarby Waszego Malucha i zbudujecie w nim nawyk odkładania zabawek na miejsce.

Jeśli nie chcecie inwestować w dodatkowe łóżko dla starszaka, to w momencie kompletowania wyprawki dla noworodka wybierzcie łóżeczko niemowlęce, które rośnie razem z dzieckiem w rozmiarze 140×70. Będziecie mogli przekształcić je w dorosłe łóżko, dzięki czemu zakup ten będziecie mieć z głowy.

 

Country Toddler Bed 140×70 – funkcjonalne łóżko dla trzylatka

 

Jednym z polecanych przez nas łóżek dla starszaka jest Country Toddler Bed 140×70 w iście skandynawskim stylu.

woodies-safe-dreams-drewniane-lozeczko-dzieciece-country-toddler-bed-300x300 Pierwsze dorosłe łóżko Twojego Malucha - praktyczne porady na zmianę łóżeczka w łóżko bez szczebelków

Model dzięki prostemu wzornictwu da Wam możliwość zachowania uniwersalności w zastosowaniu dodatków aranżacyjnych. Jego charakterystyczne szczyty z pionowymi deseczkami nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Model wyprodukowany został zgodnie z normą bezpieczeństwa PN EN 716, a do tego posiada barierki ochronne, dzięki którym Maluch nie wysunie się w nocy na podłogę.

Country-Toddler-Bed-Gif-300x300 Pierwsze dorosłe łóżko Twojego Malucha - praktyczne porady na zmianę łóżeczka w łóżko bez szczebelków

Dużym atutem łóżka Country Toddler Bed jest także możliwość dokupienia pojemnej szuflady z estetycznym przykryciem, w której zmieścicie wszystkie niezbędne tekstylia, czy zabawki.

eczko-dziecięce-Country-Toddler-Bed-140x70-woodies-safe-dreams1-300x300 Pierwsze dorosłe łóżko Twojego Malucha - praktyczne porady na zmianę łóżeczka w łóżko bez szczebelków

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!