Prezenty do zamówień

Blog

Pierwszy trymestr ciąży – co się dzieje z Twoim ciałem?

22.09.2023

Gdy dowiadujesz się o swojej ciąży, pierwszy trymestr ciąży może być okresem pełnym emocji, ale także wyzwań zdrowotnych. Twój organizm przechodzi wiele zmian, a pojawić się mogą różne objawy. W tym artykule omówimy typowe objawy pierwszego trymestru ciąży, w tym mdłości, wymioty, zmęczenie i zmiany hormonalne.

 

Mdłości i wymioty – nieprzyjemny, ale normalny objaw ciąży

Dlaczego występują?

Jednym z najbardziej powszechnych objawów pierwszego trymestru ciąży są mdłości i wymioty. Wiele przyszłych mam zastanawia się, dlaczego te nieprzyjemne objawy występują. Odpowiedź tkwi w gwałtownych zmianach hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie. Hormon zwany hCG (gonadotropina kosmówkowa) zaczyna wzrastać, co wpływa na układ pokarmowy i może prowadzić do uczucia mdłości oraz wymiotów.

Jak sobie radzić?

Jeśli cierpisz na mdłości i wymioty, ważne jest, abyś próbowała różnych strategii łagodzenia objawów. Jednym z rozwiązań może być częste spożywanie niewielkich posiłków, unikanie pikantnych lub ciężkich potraw oraz picie dużej ilości wody. Jeśli objawy są uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leki lub suplementy.

Zmęczenie – Twoje ciało pracuje na wysokich obrotach

Dlaczego występuje?

W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet doświadcza wzmożonego zmęczenia. To zrozumiałe, ponieważ twoje ciało pracuje nad utworzeniem nowego życia. Wzrost produkcji hormonów, zmiany w krążeniu krwi i rosnący metabolizm mogą powodować uczucie ciągłego zmęczenia.

Jak sobie radzić?

Aby poradzić sobie ze zmęczeniem, daj swojemu ciału szansę na odpoczynek. Odpoczywaj, kiedy tylko możesz, i staraj się spać odpowiednią ilość godzin w nocy. Upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającą ilość białka i żelaza, które są niezbędne do utrzymania energii.

Pierwszy trymestr ciąży, a zmiany hormonalne

Dlaczego występują?

W pierwszym trymestrze ciąży zmiany hormonalne są znaczne. Oprócz wzrostu hCG, poziomy estrogenów i progesteronu także rosną. Te hormony wpływają nie tylko na fizyczne objawy, ale także na nastrój i emocje.

Jak sobie radzić?

Zrozumienie, że zmiany hormonalne są normalnym elementem ciąży, może pomóc ci lepiej radzić sobie z emocjami. Warto też rozmawiać z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi o swoich uczuciach, aby uzyskać wsparcie.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!