Prezenty do zamówień

Blog

Kiedy zmienić łóżeczko niemowlęce na pierwsze dorosłe łóżko?

15.03.2023

Zmiana łóżeczka niemowlęcego na łóżko to ważny moment w życiu dziecka i rodziców. To oznaka, że dziecko rośnie i przestawia się na kolejny etap rozwoju. Jednak, kiedy najlepiej zmienić łóżeczko niemowlęce na łóżko? W tym tekście rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

 

Zmiana łóżeczka niemowlęcego na dorosłe łóżko – jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

 

Wiek dziecka

Pierwszym czynnikiem, który należy rozważyć, jest wiek dziecka. Większość ekspertów zaleca, aby dziecko przestawić z łóżeczka na łóżko między 2, a 3 rokiem życia. Jednak nie ma ściśle określonego momentu, w którym dziecko powinno przestać spać w łóżeczku niemowlęcym. Dzieje się to zwykle wtedy, gdy dziecko nie mieści się w nim lub gdy zaczyna wychodzić z niego samodzielnie. Jeśli dziecko jest bardzo aktywne i zaczyna samo wychodzić z łóżeczka przed ukończeniem pierwszego roku życia, może to być sygnał, że czas na zmianę łóżeczka na łóżko.

Rozmiar dziecka

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy decyzji o zmianie łóżka, jest rozmiar dziecka. Nie ma konkretnego wieku, w którym dziecko powinno zacząć spać w łóżku, ponieważ to, co jest odpowiednie dla jednego dziecka, może być nieodpowiednie dla innego.

W przypadku większych dzieci łóżeczko niemowlęce może być zbyt małe i niewygodne, a wtedy warto pomyśleć o zmianie na łóżko. Dziecko powinno mieć odpowiednio dużo miejsca, aby swobodnie przemieszczać się w łóżku i unikać niebezpieczeństwa uderzenia w krawędzie łóżeczka.

Gotowość dziecka

Kolejnym ważnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest gotowość dziecka na zmianę. Dziecko powinno być gotowe na przejście z łóżeczka niemowlęcego do łóżka, co wiąże się z koniecznością posiadania umiejętności samodzielnego wstawania, chodzenia i korzystania z łóżka.

 

Jak odzwyczaić dziecko od spania w łóżeczku niemowlęcym?

Odzwyczajenie dziecka od spania w łóżeczku niemowlęcym może być trudne, ale jest to ważny krok w jego rozwoju. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym procesie.

Wybierz odpowiedni moment

Najlepszy moment na odzwyczajenie dziecka od spania w łóżeczku niemowlęcym to okres, gdy dziecko jest gotowe na zmianę. To zwykle dzieje się około drugiego roku życia, ale każde dziecko jest inne, więc warto obserwować, jak radzi sobie z łóżeczkiem i zdecydować, kiedy jest gotowe na zmianę.

Powoli wprowadź zmiany

Najlepiej wprowadzać zmiany stopniowo, aby dziecko miało czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Można zacząć od krótkiego czasu spędzanego w łóżku dziecka i stopniowo zwiększać czas. Na początku można pozwolić dziecku zasnąć w łóżeczku, a później przenieść je do łóżka.

Utwórz przyjemne otoczenie

Łóżko dziecka powinno być wygodne i przyjemne, aby dziecko chętnie w nim spało. Zainwestuj w dobre jakościowo, naturalne tekstylia, aby dziecko miało zapewniony zdrowy i higieniczny sen. Niech dziecko samo wybierze dodatki do łóżka, na przykład pościel z postaciami z ulubionej bajki. Można dodać również ukochane zabawki dziecka, aby pomóc mu się zrelaksować i poczuć się bezpiecznie.

Pamiętaj o rutynie

Ważne jest, aby utrzymać spójną rutynę przed snem, aby dziecko mogło poczuć się bezpiecznie i komfortowo w nowym łóżku. Możesz czytać mu bajki, śpiewać kołysanki lub rozmawiać z nim przed snem.

Bądź cierpliwy

Odzwyczajanie dziecka od łóżeczka niemowlęcego może być procesem czasochłonnym, wymagającym cierpliwości i wytrwałości. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. Niektóre dzieci potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowego łóżka. Jeśli dziecko nie chce spać w nowym łóżku, nie zmuszaj go do tego, ale spróbuj jeszcze raz za kilka dni lub tygodni.

Pozostań w pobliżu dziecka

Na początku przygody z pierwszym dorosłym łóżkiem warto pozostać w pobliżu dziecka, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz usiąść obok łóżka i trzymać dziecko za rękę, a następnie stopniowo oddalać się od łóżka, kiedy dziecko zasypia.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!