Prezenty do zamówień

Blog

Jakie zagrożenia mogą płynąć ze spania z dzieckiem w jednym łóżku?

24.08.2023

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku, znane także jako wspólne spanie, jest tematem budzącym wiele kontrowersji i emocji wśród rodziców. Chociaż dla niektórych może to być komfortowym rozwiązaniem, należy zrozumieć, że istnieją poważne zagrożenia związane z tą praktyką. W tym artykule omówimy główne ryzyka i zagrożenia związane ze spaniem z dzieckiem w jednym łóżku.

 

Zagrożenia związane ze spaniem z dzieckiem w jednym łóżku

 

Ryzyko uduszenia

Jednym z największych zagrożeń związanych ze spaniem z dzieckiem w jednym łóżku jest ryzyko uduszenia się dziecka. Niemowlęta i małe dzieci nie mają pełnej kontroli nad swoimi ruchami podczas snu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Przykłady obejmują przypadkowe przykrycie dziecka kołdrą, poduszką lub przewrócenie się na brzuch, co zwiększa ryzyko niedotlenienia.

Zwiększone ryzyko śmierci łóżeczkowej

Wspólne spanie może zwiększyć ryzyko zespołu śmierci łóżeczkowej (ang. SIDS), co jest przerażającym scenariuszem dla każdego rodzica. Badania sugerują, że oddzielne miejsce do spania, takie jak łóżeczko niemowlęce umieszczone w tym samym pokoju, może pomóc zmniejszyć to ryzyko. Wspólne spanie może prowadzić do sytuacji, w których dziecko ma utrudniony dostęp do odpowiedniej wentylacji i przestrzeni, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia SIDS.

Ryzyko przygniecenia dziecka

Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie wyrazić swojego dyskomfortu lub problemów z oddychaniem w sposób jasny i wyraźny. Spanie w jednym łóżku z rodzicami może zwiększyć ryzyko, że dziecko zostanie przygniecione przez jednego z nich podczas snu.

 

Materac w łóżku rodziców, a potrzeby niemowlaka

Wspólne spanie z niemowlakiem to decyzja, która wymaga starannego zrozumienia i zapewnienia odpowiednich warunków dla malucha. Niestety, często materac w łóżku rodziców nie jest idealnie dostosowany do potrzeb niemowlaka, co może prowadzić do różnych problemów.

 

Brak odpowiedniego wsparcia kręgosłupa

Materac przeznaczony dla dorosłych może być zbyt miękki dla delikatnego ciała niemowlęcia. Niemowlęta potrzebują stabilnego podłoża, które zapewni odpowiednie wsparcie ich rosnącym ciałom, zwłaszcza kręgosłupowi i główce. Materac w łóżku rodziców może posiadać wgłębienia i nierówności, które stwarzają ryzyko dla prawidłowego rozwoju dziecka. Materace dla dorosłych nie są przystosowane do specjalnych potrzeb małego dziecka.

Niedogodności i dyskomfort

Materac, który nie jest dostosowany do potrzeb niemowlaka, może powodować niewygodę podczas snu. To może prowadzić do częstszego przebudzania się dziecka i problemów ze snem, co ma wpływ na zdrowie ogólne malucha oraz doświadczenie snu rodziców.

 

Spanie z dzieckiem – bezpieczne alternatywy

 

Łóżeczko przy łóżku rodziców

Bezpieczną alternatywą dla spania z dzieckiem w jednym łóżku może być umieszczenie łóżeczka niemowlęcego przy łóżku rodziców. To pozwala na bliskość i monitorowanie dziecka, jednocześnie zapewniając mu własną przestrzeń snu. To rozwiązanie pozwala uniknąć ryzyka związanego ze wspólnym spaniem.

Bezpieczna przestrzeń snu

Jeśli zdecydujesz się na wspólne spanie na dużym łóżku, ważne jest, aby stworzyć bezpieczne środowisko snu dla niemowlaka. To oznacza usuwanie nadmiaru poduszek, kołder i innych elementów, które mogą stanowić ryzyko dla dziecka. Pamiętaj, że przestrzeń wokół niemowlęcia powinna być wolna od potencjalnych zagrożeń. Konieczny będzie również wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!