Prezenty do zamówień

Blog

Jakich materacy dla niemowląt należy unikać? Przewodnik po wadliwych wyborach

29.05.2023

Wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka to jedno z kluczowych zadań dla nowych rodziców. Komfortowy i bezpieczny sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, jakich materacy dla niemowląt należy unikać. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wadliwych opcji, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie maluszka.

 

Materace dla niemowląt, których należy unikać

 

Materace piankowe o zbyt niskiej gęstości

Materace piankowe o niskiej gęstości to popularny wybór ze względu na ich niską cenę. Jednak mają one swoje wady. Pianka o niskiej gęstości jest zbyt miękka i nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa rozwijającego się dziecka. Może to prowadzić do wad postawy oraz ograniczenia swobody ruchu. Ponadto, taka pianka zazwyczaj nie jest trwała i szybko się odkształca, co wymaga częstej wymiany materaca.

Wybierając materac dla niemowlaka należy upewnić się, czy posiada on gęstość minimum 18 kg/m3. Jeśli jednak poszukujemy materaca o bardzo dobrej wytrzymałości, to warto wybrać taki, w którym zawartość pianki wynosi 35 kg/m3.

Materace o zbyt miękkiej powierzchni

Materace o zbyt miękkiej powierzchni również nie są odpowiednie dla niemowląt. Choć mogą wydawać się komfortowe, nie zapewniają one niezbędnego wsparcia dla rozwijającego się ciała maluszka. Taka miękka powierzchnia może doprowadzić do niewłaściwego ułożenia kręgosłupa oraz stwarza ryzyko SIDS.

Materace z metalowymi sprężynami

Materace z metalowymi sprężynami to kolejna kategoria, której należy unikać przy wyborze materaca dla niemowlaka. Metalowe sprężyny mogą wywierać nacisk na delikatne ciało dziecka, co może prowadzić do nieodpowiedniego ułożenia kręgosłupa oraz dyskomfortu podczas snu. Ponadto, metalowe elementy mogą być potencjalnie niebezpieczne dla dziecka, gdyż istnieje ryzyko skaleczenia.

 

Podsumowanie

Podczas wyboru materaca dla niemowląt warto zachować szczególną ostrożność i unikać pewnych typów materacy, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Zamiast nich, warto rozważyć materace wykonane z wysokiej jakości, gęstej pianki lub naturalnego lateksu, które zapewnią odpowiednie wsparcie dla ciała dziecka oraz wentylację materaca. Ponadto, warto zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, który gwarantuje, że materiały użyte w materacu są wolne od substancji szkodliwych.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka ma istotne znaczenie dla jego zdrowia i komfortu podczas snu. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty przed podjęciem decyzji. Zapewnienie dziecku zdrowego i spokojnego snu to jedno z najlepszych prezentów, jakie możemy mu dać w pierwszych miesiącach jego życia.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!