Prezenty do zamówień

Blog

Jak zaplanować funkcjonalny układ mebli dla dziecka w pokoju dla niemowlaka?

29.06.2023

Przygotowanie pokoju dla nowo narodzonego dziecka to jedno z wyzwań, które stoi przed przyszłymi rodzicami, którzy chcą stworzyć dla swojego dziecka bezpieczne, wygodne i funkcjonalne miejsce, w którym będzie mógł się rozwijać i odpoczywać. W tym artykule przedstawiamy kilka cennych porad, jak zaplanować funkcjonalny układ pokoju dla niemowlaka, skupiając się na rozmieszczeniu łóżeczka, komody i szafy.

 

Funkcjonalny układ mebli w pokoju dla dziecka krok po kroku

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zaplanować funkcjonalny układ mebli w pokoju dla dziecka:

Wybór odpowiedniego miejsca

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca na pokoik niemowlaka. Ważne jest, aby było to pomieszczenie z odpowiednią wentylacją i optymalną temperaturą. Wybierz pokój, który nie jest zbyt hałaśliwy i znajduje się z dala od głównego miejsca w domu, aby dziecko mogło spokojnie odpoczywać.

Pomiar i analiza przestrzeni

Rozpocznij od dokładnego pomiaru pokoju, włączając długość, szerokość i wysokość. Zanotuj wszelkie przeszkody, takie jak drzwi, okna i grzejniki. To pomoże Ci zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Uwzględnij także skosy ścian.

Określenie potrzeb

Zastanów się, jakie meble są niezbędne dla Twojego dziecka. Zazwyczaj są to łóżko lub łóżeczko niemowlęce, szafa na dziecięce ubrania, komoda z przewijakiem oraz biurko do nauki.

Planowanie układu

Na papierze lub za pomocą oprogramowania do projektowania wnętrz, narysuj plan pokoju w skali. Znajdź odpowiednie miejsce dla każdego mebla dziecięcego, biorąc pod uwagę ergonomię, dostęp do prądu i oświetlenia oraz przestrzeń do poruszania się. Należy uwzględnić okna, drzwi i dostęp do różnych punktów w pokoju. Środek pokoju należy utrzymać jak najbardziej otwarty, aby umożliwić swobodny dostęp do wszystkich mebli.

Organizacja przestrzeni

Rozważ zastosowanie rozwiązań organizacyjnych, takich jak półki, kosze i szuflady, aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. To pomoże utrzymać porządek i uporządkować przedmioty.

Bezpieczeństwo

Upewnij się, że wszystkie meble w pokoiku dziecięcym są stabilne i bezpieczne dla dziecka. Unikaj ostro zakończonych krawędzi, mocno przymocuj meble do ścian, a także zabezpiecz gniazdka elektryczne i inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

 

Jak zaplanować funkcjonalny układu pokoju dla niemowlaka z łóżeczkiem, komodą i szafą?

 

Łóżeczko niemowlęce

Łóżeczko niemowlęce jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dla niemowlaka. Umieść je w bezpiecznym miejscu, z dala od okien, kaloryferów i przewodów elektrycznych. Upewnij się, że jest wystarczająco stabilne i bezpieczne dla dziecka. Jeśli masz większy pokój, warto rozważyć umieszczenie łóżeczka w pobliżu komody i szafy, aby łatwo było dotrzeć do wszystkich potrzebnych rzeczy.

Komoda z przewijakiem

Komoda jest niezbędnym elementem, który pomoże w przechowywaniu ubranek, pieluszek i innych akcesoriów niemowlęcych. Umieść ją w dogodnym miejscu, w pobliżu łóżeczka, aby mieć wszystko pod ręką podczas przewijania dziecka. Upewnij się, że komoda ma odpowiednią wysokość, aby uniknąć niepotrzebnego zginania się podczas przewijania.

Szafa dla dziecka

Szafa to miejsce, w którym przechowywane będą ubranka i inne akcesoria niemowlaka. Wybierz szafę z odpowiednią ilością półek, wieszaków i szuflad, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy. Pamiętaj o umieszczeniu szafy w miejscu, które nie blokuje dostępu do niej. Upewnij się, że drzwi szafy można swobodnie otworzyć i zamknąć, bez żadnych przeszkód wokół niej.

 

Jakich błędów nie popełniać podczas planowania układu pokoju dla dziecka?

Podczas planowania funkcjonalnego układu mebli w pokoju dla dziecka, istnieje kilka błędów, których należy unikać. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących umieszczania mebli dziecięcych oraz zachowywania odpowiednich odległości między nimi.

 

Ustal odległość między meblami dla dziecka

Aby zapewnić wygodne użytkowanie pokoju, ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między meblami. Między szafą, a komodą powinno być wystarczająco miejsca, aby dziecko mogło swobodnie poruszać się między nimi. Zalecana odległość wynosi około 90-120 cm.

Rozważ ergonomiczne ustawienie mebli dziecięcych

Umieść szafę w taki sposób, aby była łatwo dostępna dla dziecka. Jeśli dziecko jest w stanie samodzielnie wybierać ubrania, upewnij się, że zawieszone są one na jego wysokość, aby mogło łatwo do nich sięgnąć. Komoda również powinna być łatwo dostępna, umieszczając ją w pobliżu miejsca, w którym dziecko najczęściej przebywa.

Wykorzystaj odpowiednio przestrzeń

Aby zoptymalizować przestrzeń w pokoju, rozważ umieszczenie szafy i komody wzdłuż ściany. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na inne elementy wyposażenia, takie jak łóżko czy biurko.

Zachowaj równowagę w układzie

Ważne jest zachowanie równowagi w układzie mebli. Upewnij się, że szafa i komoda są umieszczone symetrycznie względem innych elementów w pokoju, takich jak okno czy drzwi. To pomoże stworzyć estetyczny i funkcjonalny układ.

Pamiętaj, że ostateczne rozmieszczenie mebli w pokoju dla dziecka zależy od indywidualnych preferencji, rozmiaru pomieszczenia i innych czynników. Ważne jest, aby dopasować je do potrzeb i stylu życia dziecka oraz zapewnić mu wygodną i przyjazną przestrzeń do codziennych czynności.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!