Prezenty do zamówień

Blog

Dlaczego warto otulać noworodka?

31.10.2022

Otulanie noworodka, to jedna z częstszych praktyk stosowanych przez rodziców oraz położne po narodzeniu dziecka. Nazywana jest także swaddlingiem i jest jednym ze sposobów na wyciszenie i uśpienie maluszka. Dlaczego warto wprowadzić ją do codziennych rytuałów z Maleństwem oraz jak robić to w prawidłowy i bezpieczny sposób?

 

Na czym polega otulanie noworodka?

Spowijanie noworodka polega na owinięciu go miękkim i przyjemnym dla skóry materiałem w taki sposób, aby ograniczyć u dziecka gwałtowne ruchy kończyn, zwane odruchem moro i zbliżyć go do warunków, jakie pamięta ono jeszcze z brzucha matki.

Zalety otulania noworodka

Ścisłe otulanie ciała Maluszka da mu poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpłynie na jego wyciszenie i uspokojenie. Dzięki metodzie swaddlingu ułatwicie sobie usypianie dziecka oraz zmniejszycie ilość nocnych wybudzeń spowodowanych rozkopywaniem się malucha z pościeli, czy nerwowymi ruchami rączek podczas snu, przez które dziecko mogłoby się zadrapać. Otulanie ułatwi Wam także karmienie, gdyż dzięki ograniczonym ruchom dziecko będzie spokojniejsze. Spowijanie dziecka pomaga także rozwijać u niego tak zwane czucie głębokie, a więc świadomość czucia własnego ciała przez malucha.

Na co uważać podczas spowijania dziecka?

Należy pamiętać, aby spowijane dziecko układać jedynie na plecach w pustym łóżeczku. Dziecko ułożone na boku może być bowiem narażone na SIDS, szczególnie jeśli wokół niego znajdują się takie przedmioty jak miękkie poduszki, kocyki, czy pluszaki.  Z tego samego powodu nie należy spowijać także dziecka, które potrafi się już samodzielnie obracać.

Zwracajmy także uwagę na materiały, które wykorzystujemy do otulania dziecka. Nie powinny zawierać one drapiących elementów, takich jak duże wystające metki, czy guziki oraz powinny być wykonane z odpowiednich, przyjaznych dla skóry dziecka materiałów.

Jaki otulacz dla dziecka wybrać?

Do otulania noworodka najlepiej wybierać otulacze wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, czy bambus. Unikajmy sztucznych tkanin, w których dziecko będzie się pocić. Dobrej jakości materiały zapewnią maleństwu komfort termiczny oraz odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra dziecka będzie mogła oddychać i unikniemy niebezpiecznych odparzeń. Materiał, którym otulamy dziecko powinien być też miękki i delikatny, aby nie powodował podrażnień. Zwracajmy uwagę, czy wybrany przez nas otulacz posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który da nam gwarancję, iż dany produkt jest w pełni bezpieczny i został dopuszczony do kontaktu ze skórą.

Do otulania dziecka bardzo popularne są otulacze muślinowe, charakteryzujące się dużą przewiewnością oraz chłonnością. Dzięki swojej niezwykle miękkiej strukturze idealnie nadają się dla dzieci z tendencją do podrażnień oraz nie uczulają. Sprawdźcie wszystkie nasze dostępne wzory.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!