Prezenty do zamówień

Blog

Pierwszy trymestr ciąży, a badania prenatalne – dlaczego są one kluczem do zdrowia dziecka?

20.10.2023

Badania prenatalne stanowią istotny element opieki nad zdrowiem matki i dziecka w trakcie ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży dostępne są różne testy i skany, które pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń i wad rozwojowych. W tym artykule omówimy, dlaczego badania prenatalne w pierwszym trymestrze są tak istotne i jakie rodzaje testów i skanów można przeprowadzić.

 

Dlaczego pierwszy trymestr ciąży jest tak kluczowy?

Wczesna dignostyka w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży rozwijają się podstawowe narządy dziecka. Dlatego badania prenatalne w tym okresie pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych wad genetycznych, czy wrodzonych wad rozwojowych.

Określenie daty porodu

W pierwszym trymestrze przeprowadzane są również badania umożliwiające określenie dokładnej daty poczęcia i przewidywanego terminu porodu. To istotne, aby monitorować rozwój dziecka w kolejnych etapach ciąży.

 

Typy badań prenatalnych w pierwszym trymestrze ciąży

1. Badania Krwi

Jednym z pierwszych testów wykonywanych w pierwszym trymestrze jest badanie krwi matki. To może obejmować badanie grupy krwi, poziomu hemoglobiny oraz markerów biologicznych.

2. Badanie USG

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest często wykonywane w pierwszym trymestrze. Pozwala na obserwację rozwoju płodu i ocenę jego zdrowia.

3. Testy prenatalne na wady genetyczne

W pierwszym trymestrze ciąży można również wykonać testy na wady genetyczne, takie jak testy na zespół Downa czy inne aberracje chromosomowe.

4. Badania DNA płodu

Badania te, nazywane często testami NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing), pozwalają na analizę materiału genetycznego płodu, co może wykryć wiele wad genetycznych.

 

Podsumowanie

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze ciąży są kluczowe dla zdrowia matki i dziecka. Pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i dostosowanie opieki medycznej. Warto poddać się różnym testom i skanom, aby mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo. Pamiętaj, że decyzje dotyczące badań powinny być konsultowane z lekarzem, który dostosuje je do twojej konkretnej sytuacji.

Zajrzyj na naszego bloga i sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać w pierwszym trymestrze ciąży!

 

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!