Prezenty do zamówień

Blog

III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

23.11.2020

Dziewiąty miesiąc ciąży obejmuje okres od 36 tygodnia do 40 tygodnia ciąży. To zdecydowanie najbardziej ekscytujący, a jednocześnie stresujący czas dla kobiety spodziewającej się dziecka. Do porodu bowiem zostało kilka tygodni, a może nawet dni, czy godzin. Warto poświęcić ten stosunkowo krótki czas na odpoczynek i relaks. Aby jednak móc w spokoju cieszyć się tym ostatnim etapem, sprawdźcie, czy na pewno jesteście odpowiednio przygotowani do przyjścia dziecka na świat. Z poniższego wpisu dowiecie się nie tylko, czym charakteryzuje się dziewiąty miesiąc ciąży, ale także, o czym bezwzględnie powinniście pamiętać przed tym niezwykłym wydarzeniem.

 

Jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka oraz kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży?

 

W dziewiątym miesiącu ciąży zdecydowanie więcej zmian można zauważyć w organizmie kobiety niż dziecka. Maluszek bowiem już na dwa tygodnie przed porodem przestaje rosnąć. Kobieta w tym czasie może natomiast odczuwać coraz intensywniej różne dolegliwości i dostrzegać zmiany w swoim ciele, które mogą zwiastować poród.

Sprawdźcie, jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka oraz kobiety w ostatnim etapie ciąży, oraz jakie problemy zdrowotne są szczególnie częste w tym okresie.

 

Czym charakteryzuje się 9 miesiąc ciąży? Dolegliwości i zmiany w organizmie kobiety

 

W ostatnim miesiącu ciąży szczególnie częstą dolegliwością są uciążliwe bóle pleców, które spowodowane są coraz cięższym już brzuchem. Powodują one dyskomfort, co może mieć wpływ także na problemy ze snem i ogólne rozdrażnienie. W dziewiątym miesiącu organizm kobiety jest już mocno obciążony. Może pojawiać się także zgaga, skurcze łydek oraz zbyt częste oddawanie moczu. Problematyczne może okazać się także zwykłe poruszanie się czy proste czynności, takie jak zawiązanie butów. Dobrze, aby w ostatnim miesiącu ciąży kobieta mogła liczyć na pomoc kogoś z domowników w codziennych obowiązkach, aby nie przeciążać jeszcze bardziej organizmu i odpoczywać.

 

Jak rozwija się dziecko w 9 miesiącu ciąży?

 

Na dwa tygodnie przed planowanym porodem dziecko przestaje rosnąć i jest już w pełni gotowe do życia poza organizmem swojej mamy – jego płuca są już rozwinięte i przygotowane do oddychania.  Maluch nie jest już tak ruchliwy, jak wcześniej, gdyż po prostu zaczyna brakować mu miejsca.  Zmienia także pozycje ułożenia swojego ciała, zaczyna przesuwać się coraz niżej, co powoduje obniżanie się brzucha. Dziecko w dziewiątym miesiącu ciąży zaczyna także reagować na bodźce, a na jego ciele pojawiają się już grubsze i dłuższe włosy. Z jego ciała zanika bowiem lanugo. W ostatnim tygodniu dziecko jest już w pełni gotowe do porodu i zaczerpnięcia pierwszego oddechu poza organizmem swojej matki.

 

Wczesne objawy porodu – jak rozpoznać nadchodzące rozwiązanie?

 

Najłatwiejszym do zauważenia objawem porodu jest obniżający się brzuch kobiety. Oznacza on, że dziecko zaczyna zmieniać swoje ułożenie, szykując się tym samym do zbliżającego się rozwiązania. Nadchodzący poród zwiastować mogą także skurcze przepowiadające. Są one nieregularne i zazwyczaj bardzo szybko mijają, na przykład po ciepłym prysznicu. O zbliżającym się porodzie mogą także informować bóle, które przypominają charakterystyczne bóle miesiączkowe. W ich przypadku trzeba być jednak bardziej czujnym, ponieważ obecny przy nich częsty ból krzyża może być spowodowany po prostu przeciążeniem kręgosłupa przez spory już brzuch mamy.

 

O czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży?

 

W ostatnich tygodniach ciąży, przed wyliczonym terminem rozwiązania powinniśmy być szczególnie ostrożni i zwracać uwagę na wszelkie charakterystyczne sygnały. Poród tak naprawdę może rozpocząć się w każdej chwili. Pamiętajmy, że w wyznaczonym terminie rodzi się tylko do 5% dzieci. Znaczna większość Maluszków rodzi się przed terminem, więc do porodu powinniśmy być przygotowani odpowiednio wcześniej. Pomyślmy już zawczasu, kto pomoże nam dostać się na porodówkę, gdy ten się już rozpocznie i unikajmy dłuższych wyjazdów. Pamiętajmy także o wcześniejszym przygotowaniu torby do szpitala. Poniżej kilka wskazówek, jak to zrobić.

 

Wyprawka do szpitala – jakie rzeczy należy spakować?

 

Torbę do szpitala powinniśmy przygotować najpóźniej na 5 tygodni przed planowanym terminem porodu, na wypadek, gdyby ten rozpoczął się wcześniej. Najlepiej spakować się w jedną sporą walizkę, zamiast w kilka mniejszych toreb. Dzięki temu unikniemy sytuacji, że zapomnimy zabrać którejś z nich z domu. Przy pakowaniu do szpitala powinny uczestniczyć osoby, które będą przy nas obecne po porodzie, gdyż łatwiej im będzie wtedy znaleźć rzecz, której akurat w danym momencie potrzebujecie. Aby pakowanie przebiegło łatwo i sprawnie, najlepiej przygotować sobie listę rzeczy najpotrzebniejszych i tych najmniej ważnych. Lista powinna zostać podzielona na rzeczy potrzebne przyszłej mamie oraz na te dla Maluszka. Więcej na temat idealnej wyprawki do szpitala przeczytacie we wpisie na naszym blogu. Znajdziecie tam także pełną listę wyprawkową do pobrania i wydrukowania.

Lista-dokumentów-i-badań-do-szpitala-1-300x278 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Plan porodu – kiedy i jak należy go przygotować?

 

Plan porodu jest dokumentem, w którym przyszła mama ma możliwość zamieścić wszystkie swoje oczekiwania wobec zbliżającego się rozwiązania. Plan ten powinien zostać opracowany w obecności lekarza lub położnej. Nie musicie się więc martwić, że nie potraficie go przygotować. Gotowe wzory planu porodu znajdziecie także w Internecie. Zawsze jednak warto je skonsultować z osobą doświadczoną, taką jak właśnie położna. W planie porodu kobieta może sprecyzować swój stosunek do takich aspektów jak pozycja rodzenia, znieczulenie, czy środki przyspieszające poród. Możecie w nim także określić czy chcecie, aby dziecko od razu po porodzie zostało wykąpane lub dostawione do Waszej piersi.  Przed przystąpieniem do napisania takiego planu warto zwrócić się do placówki, w której zamierzacie rodzić z pytaniem czy posiadają gotowe formularze i w celu ustalenia szczegółów dostarczenia takiego dokumentu.

 

9 miesiąc ciąży – jakie elementy wyprawki dla noworodka powinniście mieć skompletowane?

 

Ostatni miesiąc ciąży to okres, który powinniście wykorzystać na relaks i wypoczynek. Zdecydowanie nie jest to dobry czas na rozpoczęcie kompletowania wyprawki dla noworodka i przygotowywanie pokoju dziecięcego – wszystko to powinniście mieć już bowiem skompletowane i gotowe na przyjście Maluszka na świat. Może się jednak zdarzyć, że w gorączce przygotowań zapomnicie o kilku podstawowych rzeczach. Zapoznajcie się więc z poniższym tekstem i sprawdźcie, jak powinna wyglądać idealna wyprawka dla noworodka.

 

Idealna wyprawka dla noworodka – sprawdźcie, czy macie wszystko skompletowane w pokoiku dziecięcym

 

Podstawowym elementem wyprawki dla noworodka, który w dziewiątym miesiącu ciąży obowiązkowo powinniście mieć już przygotowany jest łóżeczko dziecięce i niemowlęce. Powinno być ono nie tylko piękne, ale także bezpieczne i wykonane zgodnie z odpowiednią normą bezpieczeństwa PN EN 716. Jeżeli z jakiegoś powodu nie wybraliście do tej pory łóżeczka dziecięcego, to odsyłamy Was do naszej wpisu blogowego, w którym doradzamy, na co zwracać uwagę wybierając bezpieczne łóżeczko dla Maluszka.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie drewniane łóżeczka dziecięce i niemowlęce w rozmiarze 120×60 oraz 140×70 z możliwością przekształcenia w łóżko Junior. Najchętniej kupowanym rozmiarem wśród rodziców jest zdecydowanie rozmiar 140×70 ze względu na swoją funkcjonalność w postaci możliwości przekształcenia łóżeczka w łóżko dla starszaka, które posłuży nawet do 7 roku życia dziecka.

Atestowane-drewniane-łóżeczko-dziecięce-i-niemowlęce-Hampton-Cot-Bed-140x70-Woodies-Safe-Dreams-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Harbour-Cot-Bed-Junior-Woodies-Safe-Dreams-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Kolejnym obowiązkowym elementem wyprawki dla noworodka jest odpowiedni materac. Na rynku znajdziecie wiele modeli wykonanych z gryki, kokosa czy pianki poliuretanowej. Być może wielu z Was spotkało się z opinią, że najlepszym wyborem są materace z materiałów naturalnych, jednak w przypadku tak specyficznego produktu, który często ma kontakt z wilgocią nie jest to dobre rozwiązanie. Najbardziej zalecane są materace z pianki poliuretanowej, gdyż ta jest zdecydowanie bardziej higieniczna, a w połączeniu z dodatkową warstwą pianki i kanalików wentylacyjnych zapewni doskonałą cyrkulację powietrza, która jest bardzo ważna z uwagi na to, że Maluszek większość czasu spędza właśnie na materacu. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, to sprawdźcie nasz wpis blogowy, w którym doradzamy, jak wybrać materac niemowlęcy idealny dla Waszego Maluszka.

grafiki-materac-high-quality-01-1-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

W idealnej wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć także odpowiedniego przewijaka. Najbardziej funkcjonalnym wyborem jest przewijak wolnostojący, którego półki pomieszczą wszystkie potrzebne małemu dziecku rzeczy, które będziecie mieć w zasięgu ręki. Jeżeli jednak nie posiadacie odpowiednią ilość miejsca w pokoiku dziecięcym, możecie wybrać przewijak nakładany na łóżeczko dziecięce i niemowlęce. Upewnijcie się jednak, że wybrany przez Was produkt jest atestowany i posiada odpowiednie zabezpieczenia.

Atestowany-przewijak-drewniany-dla-niemowląt-Classic-Changer-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

classic-cot-bed-atestowane-i-bezpieczne-lozeczko-dzieciece-i-niemowlece-woodies-safe-dreams-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Przygotowując pokoik dziecięcy upewnijcie się, czy macie odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie ubranek, pieluszek czy pościeli i innych tekstyliów. Przydatna tutaj z pewnością okaże się szuflada z przykryciem pod łóżeczko niemowlęce oraz komoda z przewijakiem czy funkcjonalna szafa.

Szuflada-z-przykryciem-do-łóżka-niemowlęcego-120x60-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Biała-Komoda-z-przewijakiem-Smooth-z-kolekcji-Woodies-Safe-Dreams_15-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Szafa-Smooth-Woodies-Safe-Dreams-300x300 III trymestr – sprawdź, o czym należy pamiętać w 9 miesiącu ciąży

Ostatnim elementem wyprawki dla noworodka, o którym nie możecie zapomnieć są tekstylia do zadań specjalnych, które ułatwią Wam codzienną opiekę nad Maluszkiem. Na Waszej liście tekstyliów obowiązkowo powinno znajdować się bawełniane prześcieradło, najlepiej w ekonomicznym dwupaku oraz ochraniacz na materac, codzienny, jak i ten wodoodporny, który będzie szczególnie przydatny w czasie choroby lub odzwyczajania Maluszka od pieluszki. Nie zapomnijcie też o poduszce klin, która ułatwi Waszemu dziecku oddychanie i zapobiegnie ulewaniu się pokarmu.

Kompletując wyprawkę, pomyślcie także o monitorze oddechu – z pewnością będziecie spać spokojniej, wiedząc, że oddech Waszego Maluszka jest pod stałą kontrolą.

 

 

 

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!