Wkraczasz właśnie w kolejny etap ciąży, a Twój brzuszek już wkrótce zacznie być widoczny. Z naszego wpisu dowiesz się jakie zmiany czekają Cię w najbliższym czasie oraz jak rozwija się Twój Maluszek.
Do Waszego spotkania dzielą Was jeszcze miesiące więc wykorzystaj ten czas na lekturę naszych wpisów, które stworzyliśmy z myślą o przyszłych Rodzicach, którzy chcą mieć pewność, że są w pełni przygotowani na powitanie nowego członka rodziny. Znajdziesz tu poradniki dotyczące wyboru idealnego łóżeczka niemowlęcego, materaca dla noworodka, czy przygotowania wyprawki do szpitala.
W poniższym wpisie skupimy się natomiast na trzecim miesiącu ciąży i jego charakterystyce.
I trymestr – sprawdź, czym charakteryzuje się 3 miesiąc ciąży
Trzeci miesiąc ciąży trwa od 9 do 13 tygodnia. To okres kiedy dolegliwości ciążowe, takie jak młodości powoli mijają, a Twoje samopoczucie zaczyna się poprawiać. Zobacz, czym charakteryzuje się trzeci miesiąc ciąży i jakie zmiany czekają Ciebie oraz Twojego Maluszka w najbliższym czasie.
Jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka oraz kobiety w trzecim miesiącu ciąży?
Czym charakteryzuje się 3 miesiąc ciąży? Dolegliwości i zmiany w organizmie kobiety
Z pewnością zauważysz, że Twój brzuch zaczyna się pomału zaokrąglać. Zaczniesz też przybierać na wadze, gdyż Twój organizm zaczyna zatrzymywać wodę. Zmiana ta raczej nie będzie widoczna gołym okiem, ale możesz odczuć ją podczas próby założenia ulubionych jeansów. Może dokuczać Ci też obrzęk nóg, dlatego w miarę możliwości unikaj zbyt długiego stania w jednym miejscu i stosuj zimne okłady.
Dość powszechne w 3 miesiącu ciąży jest pogorszenie nastroju i ogólny spadek formy. Może dokuczać Ci ciągłe zmęczenie, senność i uczucie ciągłego gorąca. Nie martw się jednak, to przejściowy etap charakterystyczny dla tego okresu ciąży. Pod koniec 3 miesiąca powinna wrócić Ci energia do działania i lepszy nastrój.
Jak rozwija się dziecko w 3 miesiącu ciąży?
W trzecim miesiącu ciąży Twój Maluch mierzy około 6 cm i zaczyna poruszać już palcami, a nawet ssać swój kciuk. Już wkrótce będziesz mogła w pełni poczuć jego ruchy. Zaczynają się wykształcać jego narządy płciowe, a w pełni ukształtowany mózg, wątroba, nerki, czy jelita rozpoczynają funkcjonowanie. Na skórze dziecka powstaje także meszek płodowy.