Prezenty do zamówień

Blog

Na co zwracać uwagę wybierając tekstylia dla niemowlaka?

29.07.2022

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są wybrane przez nas tekstylia. Jest to bardzo istotne, gdyż produkty te będą miały bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Powinny być więc uszyte z dobrej jakości tkanin, przyjemnych w dotyku i przewiewnych.

Na jakie aspekty należy zwracać uwagę, wybierając tekstylia dla niemowlaka i jakie certyfikaty powinny posiadać, abyśmy mieli pewność, że są one odpowiednie? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

 

Czym kierować się wybierając tekstylia dla niemowlaka?

Przede wszystkim jakością! Tekstylia, takie jak prześcieradła, kocyki, czy pościel dla noworodka nie powinny być wykonane ze sztucznych materiałów, na przykład poliestru, nylonu, czy akrylu. Ich największą wadą jest brak właściwości termoregulacyjnych, przez co mogą one powodować przegrzewanie, a nawet odparzenia, czy inne podrażnienia. Materiały, które nie zapewniają swobodnego przepływu powietrza, mogą wpłynąć na nadmierną potliwość dziecka podczas snu, a tym samym powodować częste przebudzenia związane z jego niskim komfortem.

Kompletując wyprawkę dla noworodka, wybierajmy tekstylia wykonane z odpowiednich materiałów, które będą nie tylko przyjemne w dotyku, ale i zagwarantują komfortowy i zdrowy sen.

 

Jakie tkaniny są bezpieczne dla dzieci?

Najbardziej polecanymi tkaninami dla dzieci są przede wszystkim bambus, len, wełna oraz bawełna. Są to dobrej jakości, naturalne materiały, które posiadają szereg przydatnych właściwości.

Włókna bambusa charakteryzują się na przykład wyjątkową miękkością, a więc będą idealnym wyborem dla delikatnej skóry noworodka, czy dla dziecka ze skórą skłonną do podrażnień. Oprócz tego bambus posiada właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu zapewni uczucie komfortu o każdej porze roku. Ma także zdolność do oddawania wilgoci i jest przewiewny, dzięki czemu zapobiegnie nadmiernemu poceniu i przegrzewaniu się dziecka podczas snu. Bambus będzie także dobrym wyborem dla alergików. Jego włókna są antystatyczne, dzięki czemu na jego powierzchni nie gromadzą się roztocza oraz kurz.

Podobne właściwości posiada len. Jest to materiał idealny na lato, ze względu na swoją niezwykłą przewiewność i zdolność do oddychania. Tak jak i bambus, posiada właściwości termoregulacyjne – sprawdzi się więc nie tylko w gorące, letnie dni, ale i zimą. Lniana tkanina wykazuje także zdolności bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne – będzie więc odpowiednia dla małych alergików. Len posiada także wysoką absorpcję wilgoci i jest odporny na rozciąganie i ścieranie.

Popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji na przykład pościeli dla dzieci, czy prześcieradeł, jest bawełna. Jej włókna są nie tylko bardzo wytrzymałe, co jest ważne, gdy mówimy o produktach narażonych na intensywne użytkowanie oraz częste pranie, ale także niezwykle miękkie i przyjemne dla skóry dziecka. Bawełna polecana jest szczególnie dla alergików oraz dla dzieci z delikatną skórą, bowiem nie powoduje ona podrażnień. Gwarantuje wysoki komfort snu, dobrze utrzymuje ciepło, przy czym zapewnia odpowiedni przepływ powietrza.

Cenne właściwości posiada również wełna. Jest to naturalny materiał, który wyróżnia się higroskopijnością i termoizolacją. Zimą będzie chronić przed wychłodzeniem, a latem przed przegrzaniem. Ponadto, wełna posiada zdolność do wchłaniania i oddawania wilgoci, dlatego też dziecko nie będzie się w niej pocić. Wełna jest także hipoalergiczna oraz antybakteryjna i posiada zdolność do łagodzenia podrażnień. Okrycie z wełny zapewni dziecku nie tylko stałą temperaturę podczas snu, ale także odpowiedni przepływ powietrza.

 

Jakie atesty powinny spełniać tekstylia przeznaczone dla dzieci?

Kupując tekstylia dla noworodka należy zwracać uwagę także na dane zawarte na metkach. Znajdują się tam bowiem ważne informacje na temat zawartości substancji chemicznych, czy posiadanych przez tkaninę certyfikatów.

Jednym z takich certyfikatów, które powinny posiadać tekstylia przeznaczone dla dzieci, jest Oeko – Tex Standard 100.

 

O czym świadczy certyfikat Oeko – Tex Standard 100?

Certyfikat Oëko-Tex Standard 100 jest podstawą gwarancji bezpieczeństwa produktów tekstylnych. Udzielany jest produktom, które przebadane zostały na obecność ponad 100 najbardziej niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu substancji. Posiadanie certyfikatu przez dany produkt, który ma bezpośredni kontakt ze skórą człowieka, świadczy więc o jego jakości i bezpieczeństwie. Taki produkt nie będzie posiadał w swoim składzie pestycydów, formaldehydów, czy innych substancji, które mogłyby powodować podrażnienia, czy reakcje alergiczne.

Posiadanie certyfikatu przez dany wyrób tekstylny oznaczane jest za pomocą specjalnego symbolu wraz z logo, numerem certyfikatu oraz nazwą jednostki, która przeprowadziła badanie.

 

Czym jest atest PZH?

Atest PZH, zwany Atestem Higienicznym świadczy o tym, że dany produkt w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzkie oraz środowisko naturalne i jest zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Atest ten wydawany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) na zlecenie producenta na podstawie wykonanych badań pod względem jakości, składu chemicznego, właściwości mechanicznych.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!