Prezenty do zamówień

Blog

Jak urządzić pokój dziecięcy w stylu Montessori?

26.06.2024

Urządzanie pokoju dziecięcego w stylu montessori to wspaniały sposób na wspieranie rozwoju dziecka, promowanie jego samodzielności oraz tworzenie przestrzeni, która jest bezpieczna i dostosowana do jego potrzeb. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik, jak urządzić pokój dziecięcy w duchu Montessori, w tym wybór odpowiednich mebli, zabawek i organizację przestrzeni.

Filozofia Montessori – podstawy

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek dotyczących urządzania pokoju, warto zrozumieć, na czym polega cała ta filozofia. To metoda edukacji opracowana przez włoską lekarkę,  która kładzie nacisk na samodzielność, wolność wyboru i szacunek dla naturalnego rozwoju dziecka. W kontekście pokoju dziecięcego oznacza to tworzenie przestrzeni, która jest dostosowana do dziecka, umożliwia mu swobodną eksplorację i jest bezpieczna.

 

Meble w stylu Montessori

Łóżko Montessori

Łóżko Montessori to jeden z kluczowych elementów pokoju urządzonego zgodnie z tą filozofią. Charakteryzuje się niskim położeniem, co umożliwia dziecku samodzielne wchodzenie i wychodzenie z łóżka. Taki design promuje niezależność już od najmłodszych lat. Wybierając łóżko, zwróć uwagę na naturalne materiały, takie jak drewno, oraz na prostą konstrukcję bez zbędnych ozdób.

Meble do przechowywania

W tym stylu ważne jest, aby wszystkie przedmioty były w zasięgu dziecka. Meble do przechowywania, takie jak niskie półki, otwarte regały i kosze, powinny być dostępne dla malucha, aby mógł samodzielnie wybierać i odkładać swoje zabawki. Unikaj wysokich szafek i trudnodostępnych miejsc.

Stoliki i krzesła

Niskie stoliki i krzesła, dostosowane do wzrostu dziecka, zachęcają do samodzielnej pracy i zabawy. Ważne, aby były stabilne i wykonane z trwałych, naturalnych materiałów. Umożliwiają one dziecku wygodne rysowanie, czytanie czy układanie puzzli.

 

Organizacja przestrzeni w stylu Montessori

Strefy funkcjonalne

Podziel pokój na strefy funkcjonalne, które odpowiadają różnym aktywnościom dziecka. Możesz stworzyć strefę do snu, strefę do zabawy, strefę do nauki oraz strefę do odpoczynku. Taki podział pomaga dziecku lepiej zrozumieć, jak korzystać z przestrzeni i rozwijać umiejętności organizacyjne.

Minimalizm i porządek

Styl Montessori to także minimalizm. Zbyt wiele zabawek i przedmiotów może przytłoczyć dziecko i utrudnić mu koncentrację. Wybieraj tylko te zabawki, które są naprawdę wartościowe i wspierają rozwój. Regularnie przeglądaj i porządkuj pokój, aby utrzymać go w czystości i porządku.

Naturalne materiały

Wybieraj naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len czy wełna. Są one przyjazne dla środowiska, trwałe i estetyczne. Unikaj plastiku i sztucznych materiałów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia dziecka i środowiska.

Zabawki Montessori

Edukacyjne zabawki

Wybieraj zabawki, które rozwijają umiejętności manualne, poznawcze i społeczne dziecka. Przykłady to klocki, puzzle, sortery kształtów, a także przedmioty codziennego użytku, które dziecko może samodzielnie eksplorować. Ważne, aby zabawki były proste i wykonane z naturalnych materiałów.

Książki i materiały edukacyjne

Książki to nieodłączny element pokoju Montessori. Wybieraj te, które są dostosowane do wieku dziecka i które promują pozytywne wartości. Możesz także wprowadzić materiały edukacyjne, takie jak mapy, globusy, zestawy do nauki liczenia czy pisania.

Przestrzeń do twórczości

Stwórz miejsce, gdzie dziecko może swobodnie malować, rysować, lepić z plasteliny czy bawić się klockami. W tej strefie powinny znajdować się wszystkie niezbędne materiały, łatwo dostępne dla dziecka. Umożliwia to rozwijanie kreatywności i samodzielności.

 

Dekoracje w stylu Montessori

Naturalne kolory

Wybieraj stonowane, naturalne kolory, które sprzyjają spokojowi i koncentracji. Unikaj jaskrawych, krzykliwych barw, które mogą rozpraszać dziecko. Delikatne odcienie zieleni, beżu, bieli i szarości będą idealne.

Personalizacja przestrzeni

Pozwól dziecku wyrazić siebie poprzez personalizację swojego pokoju. Mogą to być ulubione obrazki, zdjęcia rodzinne, a także własnoręcznie wykonane prace plastyczne. Ważne, aby dziecko czuło, że to jego przestrzeń, którą może kształtować według własnych upodobań.

Rośliny i elementy przyrody

Dodaj do pokoju rośliny doniczkowe, które nie tylko ozdobią wnętrze, ale także wprowadzą element przyrody. Możesz wybrać łatwe w pielęgnacji rośliny, które dziecko będzie mogło samodzielnie podlewać i obserwować ich wzrost. Elementy przyrody, takie jak kamienie, muszle czy drewno, również wzbogacą przestrzeń i będą zachęcać do eksploracji.

 

Podsumowanie

Urządzenie pokoju dziecięcego w stylu Montessori to inwestycja w rozwój i samodzielność Twojego dziecka. Dzięki odpowiednio dobranym meblom, zabawkom i organizacji przestrzeni możesz stworzyć miejsce, które będzie wspierać jego naturalny rozwój, zachęcać do eksploracji i promować poczucie odpowiedzialności. Pamiętaj, że najważniejsze jest dostosowanie przestrzeni do potrzeb i możliwości dziecka, aby czuło się w niej bezpiecznie i komfortowo.

 

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!