Prezenty do zamówień

Blog

Bezpieczny sen niemowlaka – jak uniknąć zagrożeń?

26.04.2023

Jako rodzice, zawsze chcemy zapewnić naszym dzieciom najlepsze warunki do spania. Dlatego wybieramy najlepsze łóżeczko niemowlęce oraz najlepszy materac dla noworodka podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka. Jednak, aby zapewnić bezpieczny sen dla naszych dzieci, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. W tym artykule dowiesz się, jakie są one i jak uniknąć zagrożeń.

 

Wybierz odpowiednie, bezpieczne łóżeczko niemowlęce

Kiedy wybierasz łóżeczko dla swojego dziecka, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, musi być ono wykonane z bezpiecznych i solidnych materiałów. Powinno mieć też stałą, stabilną konstrukcję, a wszystkie elementy powinny być dokładnie przetestowane i spełniać standardy bezpieczeństwa, a więc normę PN EN 716. Powinno także mieć odpowiednią wielkość, aby zapewnić dziecku odpowiednią przestrzeń do snu. Więcej na temat wyboru bezpiecznego łóżeczka dla niemowlaka przeczytacie tutaj.

 

Wybierz odpowiedni materac dla noworodka

Wybór odpowiedniego materaca dla noworodka jest równie ważny, co wybór łóżeczka. Powinien on być wykonany z materiałów, które nie powodują alergii ani podrażnień skóry dziecka. Powinien też być średnio twardy i stabilny, aby zapewnić dziecku odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Nie polecamy używania używanych, odkształconych materacy, ponieważ mogą one powodować problemy zdrowotne dla dziecka. Wpis na temat wyboru odpowiedniego materaca dla noworodka znajdziecie tutaj.

 

Zadbaj o odpowiednie położenie łóżeczka

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie położenie łóżeczka. Powinno ono znajdować się w bezpiecznym miejscu, z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, czy grzejniki. Nie powinno też znajdować się w pobliżu okna oraz w miejscach narażonych na przeciągi.

 

Zapewnij odpowiednią temperaturę w pokoju

Odpowiednia temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko, jest również bardzo ważna. Pokój powinien być dobrze wentylowany, aby zapewnić świeże powietrze, ale jednocześnie nie powinno być zbyt zimno ani zbyt gorąco. Idealna temperatura to około 20 stopni Celsjusza.

 

Zwróć uwagę na poziom wilgotności w pokoju

Poziom wilgotności w pokoju, w którym śpi dziecko, również jest bardzo ważne. Zbyt suche powietrze może prowadzić do problemów z oddychaniem i podrażnień skóry. Z kolei zbyt wilgotne powietrze może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów, co również jest niezdrowe dla dziecka. Idealny poziom wilgotności powinien wynosić około 50%.

 

Unikaj używania poduszek i kołder

Poduszki i kołdry są nieodpowiednie dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ mogą powodować uduszenia lub przegrzanie. Dlatego zaleca się, aby korzystać z specjalnych śpiworów dla niemowląt lub ciepłych kombinezonów. Zamiast tradycyjnej miękkiej poduszki lepiej użyć poduszki klin. Więcej informacji na jej temat znajdziecie tutaj.

 

Użyj odpowiedniej pościeli i ubranek

Wybór odpowiedniej pościeli i ubranek dla dziecka jest również ważny. Powinny być one wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, takich jak bawełna lub bambus, aby zapobiec odparzeniom i podrażnieniom skóry dziecka. Powinny też być odpowiednio przylegające do ciała dziecka, bez wystających elementów i drapiących metek, aby nie przeszkadzały mu podczas snu. Odpowiednie i bezpieczne tekstylia dla dzieci znajdziecie tutaj.

 

Unikaj umieszczania w łóżeczku niemowlęcym niepotrzebnych przedmiotów

Do łóżeczka nie należy umieszczać przedmiotów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Należy unikać umieszczania zabawek, poduszek, kołder, pluszaków i innych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Wszystkie przedmioty, które są umieszczone w łóżeczku, powinny być bezpieczne i łatwe do usunięcia, gdy dziecko zaczyna się nimi interesować.

 

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!