Prezenty do zamówień

Blog

III trymestr – jak przygotować się do ostatnich tygodni ciąży?

25.11.2020

Ostatnie tygodnie ciąży, to zdecydowanie najbardziej ekscytujący czas w życiu kobiety, ale jednocześnie pełen obaw o zbliżający się wielkimi krokami poród. Zaczyna się nerwowe odliczanie dni, do pierwszego spotkania z Maluszkiem oraz zastanawianie się, czy przebiegnie ono zgodnie z Waszą myślą. Wszystko to może powodować u przyszłej mamy ogromny stres, którego każdy wolałby w tym cudownym okresie uniknąć. Mamy więc dla Was kilka rad, co zrobić, aby ostatnie tygodnie ciąży przebiegły Wam pod znakiem spokoju i relaksu, a stresu związanego z porodem było jak najmniej.

 

Dziewiąty miesiąc ciąży – jak przeżyć w spokoju ostatnie dni przed porodem?

 

Ostatnie tygodnie ciąży mogą wiązać się z wieloma obawami, związanymi ze zbliżającym się porodem i powodować duży stres u przyszłej mamy. Sprawdźcie, o co zadbać, aby móc w spokoju cieszyć się rychłym nadejściem nowego członka rodziny.

 

Jak przeżyć w spokoju ostatnie dni ciąży – kilka rady dla zestresowanej mamy

 

  1. Zorganizuj transport do szpitala – Na kilka tygodni przed planowaną datą porodu, dobrze jest zadbać o odpowiedni transport do szpitala, tym bardziej, jeżeli nie posiadacie samochodu. Nie bójcie się zwrócić o pomoc do zaufanej osoby – przyjaciela lub członka rodziny, który będzie w stanie zawieść Was na porodówkę niezależnie od pory dnia. Możecie także zainstalować aplikację Uber, która także może okazać się pomocna. Jeżeli jednak mieszkacie w miejscu, gdzie usługa ta nie jest oferowana, to warto pozostać przy pierwszej opcji i poprosić kogoś o pomoc. Z pewnością będziecie spać spokojniej, jeżeli zadbacie o tą kwestię odpowiednio wcześniej.
  2. Dużo wypoczywaj – W ostatnich tygodniach ciąży postaraj się jak najwięcej odpoczywać. To nie jest odpowiedni czas na sprzątanie mieszkania, czy dźwiganie ciężkich toreb z zakupami. Poproś partnera lub kogoś z rodziny o pomoc w codziennych obowiązkach. Postaraj się także nie oddalać zbyt daleko od miejsca zamieszkania, tym bardziej samotnie na wypadek nagłego porodu, który może Cię przecież zaskoczyć w każdym momencie.
  3. Zajmij myśli czymś przyjemnym – Nic tak nie poprawia nastroju, jak rozmyślanie nad tym, jak będzie wyglądać nowy członek rodziny i planowanie wspólnego spędzania czasu, kiedy już pojawi się na świecie i trochę podrośnie. Zamiast stresować się zbliżającym porodem i analizować jego ewentualne scenariusze, zastanówcie się nad wystrojem pokoiku dziecięcego lub aranżacją łóżeczka niemowlęcego. Przygotujcie sobie tak zwane tablice inspiracji, dzięki którym będziecie mogli rozbudzić kreatywność i zaplanować różne ciekawe aranżacje. Przy okazji szybciej zleci Wam czas przy dobrej zabawie.
  4. Upewnij się, że wszystkie ważne sprawy są załatwione –  Z pewnością będziesz spokojniejsza, wiedząc, że wszystkie ważne sprawy, niekoniecznie związane z porodem, są załatwione. Zrób sobie listę takich rzeczy i postaraj się zająć nimi jak najszybciej. Nie chcesz przecież, aby coś odciągało uwagę od tego, co najważniejsze – przyszłego członka rodziny, który już wkrótce ma pojawić się na świecie.
  5. Spakuj torbę do szpitala – Poniżej możesz przeczytać kilka naszych rad, jak powinna wyglądać idealna wyprawka do szpitala i jakie rzeczy są niezbędne do jej przygotowania.
  6. Upewnij się, czy masz skompletowaną pełną wyprawkę dla noworodka – Zobacz nasz wyprawkowy must have i sprawdź, czy masz wszystko z naszej listy. Z pewnością będziesz spać spokojniej, wiedząc, że wszystko jest przygotowane na przyjście Maluszka na świat.

 

O jakich badaniach należy pamiętać w ostatnich tygodniach ciąży?

 

W ostatnich tygodniach ciąży należy wykonać kilka podstawowych i niezbędnych badań, takich jak:

– morfologia krwi

– badanie moczu

– ocena położnicza

– kontrola wagi ciała

– WR

– kontrola tętna dziecka oraz ocena jego ruchliwości

 

Co zrobić, gdy zacznie się poród?

 

Po pierwsze, nie panikujcie! W końcu przygotowywaliście się do tego momentu przez ostatnie 9 miesięcy. Zacznijcie mierzyć długość czasu od jednego skurczu do drugiego. Jeżeli skurcze są bardzo częste, co 4-5 minut, udajcie się jak najszybciej do szpitala. Nie zapomnijcie o przygotowanej wcześniej torbie z wyprawką dla mamy i malucha. Poinformujcie o rozpoczętym porodzie najbliższą rodzinę oraz położną. Rodząca mama powinna pamiętać o odpowiednim oddychaniu podczas skurczy. Jeżeli te jednak nie są tak częste, to nie ma pośpiechu, aby udać się na porodówkę. Może okazać się, że akcja porodowa zacznie się dopiero za kilkanaście godzin. Zdarza się czasem, że skurcze są tylko fałszywym alarmem i w takim przypadku zostaniecie odesłani do domu. Lepiej wziąć relaksującą kąpiel, a z udaniem się do szpitala poczekać aż skurcze zaczną pojawiać się co kilka minut.

 

Wyprawka dla noworodka – sprawdź, czy masz wszystko skompletowane i śpij spokojnie!

 

Przyjście dziecka na świat wiąże się z kupnem wielu niezbędnych rzeczy. Przed planowanym porodem warto się więc upewnić, czy na pewno macie skompletowane wszystko, to co niezbędne. To samo tyczy się torby do szpitala – nie chcecie przecież sytuacji, w której okaże się, że zapomnieliście o najważniejszych rzeczach, które są Wam akurat potrzebne. Poniżej doradzamy, o czym należy pamiętać podczas pakowania torby do szpitala, oraz co powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym, aby był on gotowy na przyjście Maluszka.

 

 

Wyprawka do szpitala – upewnij się, czy masz wszystko spakowane

 

Torbę do szpitala najlepiej przygotować jak najszybciej – nawet przed 7 miesiącem ciąży. Pamiętajcie, że Maluszek może już w tym czasie pojawić się na świecie! Zanim zabierzecie się za pakowanie, przygotujcie listę najważniejszych rzeczy oraz tych mniej ważnych. Rzeczy najpotrzebniejsze powinny znajdować się na samej górze torby, a te mniej ważne na jej dnie. Zapamiętajcie kolejność pakowania – łatwiej Wam będzie znaleźć daną rzecz, kiedy będziecie już w szpitalu. Przy pakowaniu powinna być obecna osoba, która będzie Wam towarzyszyć na porodówce. Ona także powinna się orientować, gdzie spakowaliście daną rzecz.

W co się spakować? Najlepiej wybrać jedną dużą torbę lub walizkę. Nie pakujcie się w kilka toreb, bo jest duże ryzyko, że pod wpływem silnych emocji związanych z rozpoczętym już porodem, którejś z nich zapomnicie. Spakowaną torbę do szpitala postawcie w widocznym miejscu, najlepiej w pokoju dziecięcym – starajcie się jej nie przestawiać, aby łatwiej było Wam ją znaleźć, kiedy będzie już potrzebna.

Co powinno znaleźć się w idealnej wyprawce dla mamy i dziecka do szpitala? Kliknijcie tutaj, aby pobrać listę niezbędnych rzeczy!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego kiedy, co i jak się spakować, to odsyłamy Was na nasz poprzedni wpis na ten temat.

 

Idealna wyprawka dla noworodka – te rzeczy powinniście skompletować przed porodem!

 

Wbrew pozorom lista niezbędnych rzeczy w pokoiku dziecięcym nie jest wcale taka długa! Najważniejszą rzeczą, która powinna znaleźć się na jej pierwszym punkcie, jest oczywiście łóżeczko dziecięce i niemowlęce. Nawet jeśli nie planujecie urządzać pokoiku dziecięcego, gdyż nie macie na to miejsca w mieszkaniu lub chcecie, aby Maluszek spał z Wami w sypialni, to prędzej czy później takie łóżeczko będziecie musieli kupić. Na pierwsze miesiące, kiedy to Maluszek potrzebuje najwięcej czułości i bliskości, idealnie sprawdzi się mini łóżeczko – wygodna i zdecydowanie tańsza alternatywa dla popularnych koszy mojżesza. Mini łóżeczko posłuży Wam do mniej więcej 7 miesiąca życia dziecka. Po tym czasie dla bezpieczeństwa powinniście przenieść dziecko do większego łóżeczka niemowlęcego. Warto zaopatrzyć się w takie, które nie będzie tylko na chwilę, a zostanie z Wami na długie lata. Dlatego polecamy łóżeczka w rozmiarze 140×70, które możecie przekształcić w łóżko dla starszaka. W tej wersji łóżeczko niemowlęce posłuży nawet do 7 roku życia dziecka.

Jeżeli macie łóżeczko, to jest już połowa sukcesu, ale nie zapomnijcie o odpowiednim materacu dla niemowlaka. Uczulamy, że ten nie powinien być grubszy niż 11 cm. Jeżeli nie wiecie, czym kierować się przy zakupie idealnego materaca, to odsyłamy Was do naszego wpisu, w którym doradzamy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Kolejną rzeczą, która składa się na wyprawkowy must have, jest przewijak. Może być wolnostojący, nakładany lub w postaci komody z odpowiednim miejscem do przewijania. Jego wybór zależy głównie od tego, ile macie miejsca w mieszkaniu. Najważniejsze jest jednak to aby kupiony przez Was przewijak spełniał odpowiednią normę PN-EN 12221 i był bezpieczny dla jego przyszłego użytkownika.

W idealnym pokoiku dziecięcym powinniście zadbać także o miejsce na przechowywanie wszystkich rzeczy potrzebnych Maluszkowi. Warto więc zamówić łóżeczko niemowlęce, które ma możliwość wsunięcia pod nie szufladę. Sprawdźcie naszą propozycję takiego modelu. Jeżeli macie pokoik dziecięcy, to zastanówcie się także nad funkcjonalną szafą.

Ostatnim punktem na wyprawkowej liście są tekstylia do zadań specjalnych. Zapomnijcie o ozdobnych poduszkach, czy ochraniaczach na boki łóżeczka – nie będą Wam one potrzebne i mogą okazać się niebezpieczne. Pełną listę niezbędnych tekstyliów znajdziecie tutaj.

Funkcjonalność łóżeczek

Certyfikaty<br />
bezpieczeństwa

Certyfikaty
bezpieczeństwa

Materace dobrane dla<br />
potrzeb Twojego dziecka

Materace dobrane dla
potrzeb Twojego dziecka

Opcja zdemontowania<br />
3 szczebelków

Opcja zdemontowania
3 szczebelków

Modele z „gryzakami”<br />
oraz opcją kółek

Modele z „gryzakami”
oraz opcją kółek

Wykonane z drewna<br />
sosnowego I klasy

Wykonane z drewna
sosnowego I klasy

Od 2 do 4 poziomów<br />
materaca

Od 2 do 4 poziomów
materaca

Bok Otwarty umożliwia<br />
przemianę w tapczanik

Bok Otwarty umożliwia
przemianę w tapczanik

Modele 140x70 <br />
z opcją wersji Junior

Modele 140x70
z opcją wersji Junior

Nie jesteś jeszcze gotowy by dokonać zakupu? Zostaw nam swój email a wyślemy Ci nasze aktualne zestawy wyprawkowe ze zniżką do 10%! Ten popup pojawi się tylko raz!